لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۰ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۰۵

کمبود استادان در برخی از پوهنتون ها به مشکلات دانشجویان افزوده است


نمایی از صحن پوهنتون کابل

شماری از دانشجویان پوهنتون ها در افغانستان از کمبود استادان شکایت دارند و میگویند که با آنکه در آستانه امتحانات ۲۰ فیصد قرار دارند٬ در جریان چند ماه گذشته به دلیل نبود استادان٬ برخی از مضامین را نخوانده اند.

یکی از دانشجو که نمی خواهد از او در گزارش نام برده شود، می‌گوید آنان با دشواری‌های زیاد و شکم گرسنه به درس‌های شان حاضر می‌شوند اما مشکلاتی چون نبود استاد و حضور استادان کم تجربه مانع رسیدن به اهداف علمی شان می‌شود. او به رادیو آزادی گفت:

"ما استاد کافی نداریم در پوهنځی های دیگر خبر هستم استاد کافی ندارند، حتا بعضی از مضامین شان است که بدون استاد مانده یعنی تقریبا امتحان ۲۰فیصد نزدیک است حتی یک مضمون را صفحه اولش را نخواندند. همین قسم ما هم یک مضمون داریم استادش از همان روز اول که تا هنوز نیانده فقط نام مضمون را برای ما نوشته کردند".

این چالش در پوهنتون‌های افغانستان از زمانی بیشتر شده که پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان تعدادی از استادان‌ مجبور به ترک کشور شده و یاهم ترک وظیفه کرده اند.

سه تن از دانشجویان پوهنتون کابل
سه تن از دانشجویان پوهنتون کابل

یک تن دیگر این دانشجویان نیز از کمبود استاد در ساعت‌های درسی ابراز نگرانی می‌کند.

"متاسفانه ما در شرایط فعلی به کمبود استاد شخصآ صنف خود ما مواجه است. اکثر روزهای که می رویم بسباری از مضمون ها خوانده نمی شود و تدریس نمی شود بخاطر مشکل کمبود استاد و این باعث می شود تمام محصلین از این ناحیه رنج ببرند و همچنان از درس ها دلسرد شوند".

حکومت طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان صنف‌های دانشجویان دختر و پسر را در پوهنتون ها از هم جدا کرده است.

در حال حاضر سه روز دانشجویان دختر و سه روز دانشجویان پسر اجازه درس خواندن دارند.

همین اکنون سه روز دانشجویان دختر و سه روز دانشجویان پسر اجازه درس خواندن دارند.

دانشجوی دیگری هم که نمی‌خواهد نامش گرفته شود، می‌گوید آنان در ساعت های درسی با استادان تازه استخدام شده نیز با چالش‌هایی روبرو اند.

"در کل مشکلات است هم از لحاظ کیفیت درسی هم از لحاظ کمبود استادان و هم از لحاظ میتود. اولا که استاد کم بود و فعلا استادانی که جایگزین شدند از لحاظ میتود و روش درسی اگر در نظر بگیریم اصلا استندرد نیستند".

پر کردن این خالی‌گاه به دوش حکومت طالبان است اما این‌که وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان برنامه یی در زمینه دارد یا نه تلاش کردیم پاسخ مسوولان آن را داشته باشیم که با تماس های پی هم سخنگوی این وزارت به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد.

XS
SM
MD
LG