لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۲۲

واکنش سه کشور اروپایي به برداشتن کمره‌های نظارتی از چندین تأسیسات هستوی ایران


غیر فعال کردن یکی از کمره‌های نظارتی در یک مرکز هسته‌ای ایران

سه کشور اروپایي در مورد این‌که ایران کمره‌های نظارتی را از چندین تأسیسات هستوی خود دور کرده، گفته‌اند چنین معلوم می‌شود که ایران اراده احیای پیمان اتمی با قدرت‌های بزرگ را ندارد.

این کمره‌ها برای نظارت از فعالیت‌های اتمی ایران جابه‌جا شده بودند.

فرانسه، بریتانیا و جرمنی شام دیروز پنجشنبه در یک اعلامیه مشترک این اقدام ایران را محکوم نمودند.

این سه کشور در اعلامیه خود گفته اند اقدام اخیر ایران در مورد اراده این کشور برای احیای پیمان اتمی سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ شک و تردید ایجاد می‌کند.

این سه کشور اروپایی یا ترویکا همچنان هشدار داده‌اند که چنین اقدامات نه‌تنها وضعیت را دشوار می‌سازد، بلکه تلاش‌ها را برای احیای پیمان اتمی به ناکامی روبه‌رو خواهد ساخت.

یک مرکز هسته‌ای ایران
یک مرکز هسته‌ای ایران

بعد از آن‌که ایران از پاسخ‌دهی در مورد سه محل اتمی خود به اداره بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کرد و هیئت منصفه این اداره یک قطع‌نامه را برای محکوم کردن این عمل ایران صادر نمود، حکومت ایران گفت که فعالیت اداره بین‌المللی انرژی اتمی را محدود می‌سازد.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران هم در واکنش به نشر این قطع‌نامه گفت که جمهوری اسلامی از موقف خود یک قدم عقب می‌رود.

در چنین حالت روز پنجشنبه اداره بین‌المللی انرژی اتمی طی اعلامیه خبر داد که ایران کمره‌های جابجا شده توسط این اداره را عمداً از بعضی تأسیسات خود دور کرده‌است.

رافایل گروسی رئیس اداره بین‌المللی انرژی اتمی این اقدام ایران را ضربه کشنده بر کوشش احیای موافقت‌نامه اتمی بین ایران و قدرت‌های بزرگ خواند.

رافایل گروسی رئیس اداره بین‌المللی انرژی اتمی حین معلومات در مورد یک کمره نظارتی این سازمان
رافایل گروسی رئیس اداره بین‌المللی انرژی اتمی حین معلومات در مورد یک کمره نظارتی این سازمان

او گفت اقدامات تازه ایران که معلوم می‌شود واکنشی به قطع‌نامه نو هیئت منصفه انرژی اتمی می‌باشد سبب محدود شدن نظارت اتمی ایران می‌شود و این قابل تأسف است.

در همین حال با افزایش جنجال روی برنامه‌های اتمی ایران، قوماندانی قوای مرکزی امریکا دیروز پنجشنبه در مورد پرواز دو طیاره استراتژيک امریکایی بر فراز خلیج فارس خبر داد.

XS
SM
MD
LG