لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۰۲

مقامات اوکرائین: دونباس صحنۀ خونین ترین جنگ در اروپا است


یک تن از نیروهای اوکراینی در منطقۀ دونباس

مقامات اوکرائین می گویند قوای روسیه بعد از انفجار تمام پل های اطراف شهر سویرو دونتسک، قبضه خودرا بر این شهر مستحکم ساختند.

کییف جنگ روان در منطقه دونباس را خونین ترین جنگ اروپا خوانده است.

اگر روسیه سویرو دونتسک و شهر همجوار آن لیسی چانسک را اشغال کند ، این به معنی تسلط روسیه بر تمام منطقه لوهانسک خواهد بود

الکساندر موتوزیانیک سخنگوی وزارت دفاع اوکرائین می گوید که در شهر شرقی سویرودونتسک جنگهای شدید هنوز هم دوام دارد ، اما نامبرده تائید کرد نیرو های روسیه با استفاده از راکت های مختلف و قوای توپچی تسلط خودرا بر مرکز این شهر بر قرار کرده است.

موتوزیانیک افزود در این جنگ به سربازان قوای پیاده روسیه تلفات سنگین وارد شده، ولی آنها به کمک قوای توپچی و هوائی به پیشرفت خود دوام میدهند.

قبل از این مقامات قوای اوکرائین گفته بودند که راه رساندن اکمالات به مردم باقی مانده در سویردونتسک بسته است و بیرون کردن افراد ملکی از این شهر ناممکن شده، زیرا روسیه هر سه پل اساسی را که به این شهر و شهر همجوار آن لسی چانسک وصل میشوند انفجار داده است.

فرمانده مرکز نظامی لوهانسک به رادیو آزادی گفت که استفاده از این پل ها دیگر امکان ندارد و کسانی که در این منطقه بود و باش دارند به شرایط بسیار ناگوار رو به رو اند.

اگر شهر های سویرو دونتسک و لسی چانسک سقوط کنند در آن صورت روسیه کنترول تمام منطقه لوهانسک را بدست می گیرد، زیرا بخش های بزرگ این منطقه بی آنهم تحت کنترول جدائی طلبان طرفدار روسیه قرار دارند.

ولودومیر زلنسکی رئیس جمهور اوکرائین شب گذشته گفت جنگ منطقه دونباس از خونین ترین جنگ ها در تاریخ اروپا درج خواهدشد. زلنسکی افزود قوای اوکرائین در برابر تجهیزات پیشرفته قوای روسیه و سیستم توپخانه مجهز آن دست خالی می جنگند.

او یک بار دیگر از کشورهای غربی خواست که به قوای اوکرائین سلاح سنگین و سیستم های پیشرفته کمک کنند.

رئیس جمهور اوکرائین همچنان گفت، قوای این کشور توانائی خنثی کردن هرنوع هجوم روسیه را دارند به شرطی که سلاح سنگین و سیستم های پیشرفته و عصری توپچی بدست آورند.

میخالیو پودولیاک یک مشاور ارشد رئیس جمهور زلنسکی هم دیروز ۲۳ جوزا برای برقرار کردن توازن بین قوای روسیه و اوکرائين، به هدف ختم جنگ، از کشورهای غربی خواست که به این کشور تجهیزات نظامی کمک کنند.

XS
SM
MD
LG