لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۵۰

نیویارک تایمز: تعدادی از عمله پرواز « برنامه تخلیه افغانستان» به افسرده‌گی روحی دچار شده اند


تصویر آرشیف: میدان هوایی کابل٬ نیروهای امریکایی در برنامه تخلیه از افغانستان همکاری می کنند

برخی از روزنامه ها و نشریه های غربی در شماره های اخیر خود در مورد نتیجه بررسی کشته شدن چند افغان در جریان پروازهای « برنامه تخلیه» ، مطالبی را به نشر رسانده اند.

روزنامه های نیویرک تایمز، لوس آنجلس تایمز، انسایدر و میل آنلاین از قول سخنگوی قوای هوایی امریکا ان ستیفانیک نوشته اند که می گوید در برسی اخیر این حادثه توسط فرماندهی قوای هوائی امریکا و قوماندانی قوای مرکز آن چنین معلوم شده است که عمله پرواز و پیلوتها از مقررات سرپیچی نکرده و راه دیگر بجز از سرعت بخشیدن به بیرون کردن طیاره ها از میدان هوائی کابل نداشتند .

نیویارک تایمز

  • روزنامه نیویارک تایمز از قول خانم ستیفانیک نوشته است که می گوید افتادن و کشته شدن افراد از بالها ی طیاره در وقت پرواز تاسف آور و وحشتناک است ، اما عمله پرواز کدام اقدام غیر مناسب انجام نداده اند.

در میدان هوائی کابل بعد از به قدرت رسیدن طالبان٬ تعداد زیاد مردم یورش برده و در حالیکه طیاره ها در حرکت بودند و برای پرواز در رنوی آماده گی میگرفتند٬ یک تعداد افراد بر بالهای طیار سوار شده و از ارتفاع بلند به زمین افتادند که به نوشته نیویارک تایمز پارجه های بدن آنها در محوطه میدان دیده میشد.

به نوشته نیویارک تایمز هرچند عمله پرواز این طیاره ها کدام خلاف رفتاری نکرده بودند ، اما یک تعداد آنها تحت تاثیر این حوادث قرار گرفته و به افسرده گی دچار شده و به مراکز درمان روانی مراجعه کرده اند.


نشریه میل آنلاین

  • نشریه میل آنلاین در شماره اخیر خود تبصره یی بر گزارش روزنامه وال ستریت ژونال که در آن گفته شده یک تعداد از مقامات حکومت سابق پیش از برآمدن از افغانستان خانه ها و آپارتمان های مجلل و گرانبها را در امریکا، امارات متحد عرب و ترکیه خریداری کرده بودند٬ به نشر رسانده است.


نشریه بطور مثال تصاویری از داخل و بیرون یک آپارتمان مجللی را نشر کرده و گفته حمد الله محب مشاور امنیت ملی حکومت قبلی بعد از برآمدن از افغانستان در آن زنده گی میکرد.

روزنامه همچنان تصاویر یکی از قیمتی ترین مناطق دُبی بنام « جزیره نخل» را نشر نموده که به نوشته میل آنلاین٬ والی سابق بلخ ٬ عطا محمد نور در آن خانه دارد .

یکی از نزدیکان آقای نور به وال ستریک ژورنال گفته که این یگانه ملکیت آقای نور خارج از کشور میباشد.

میل آنلاین نامهای بعضی دیگر از افرادی را که در امارات متحد عرب ، ترکیه و امریکا خانه های متعدد دارند ، نشر کرده از جمله خانه جنرال دوستم در انقره، خانه های حمدالله محب در ایالتهای مختلف امریکا و در حدود ده خانه که اکلیل حکمی سابق وزیر مالیه افغانستان در ایالت کالفورنیا و دیگر مناطق امریکا خریداری کرده است.

تا به حال دیگر مقام های که در گزاش وال ستریت ژورنال از آنها نام گرفته شده پاسخی به این ادعا نداده اند، اما خالد پاینده وزیر مالیه پیشین در یک نامه این گزارش را گمراه کننده خوانده است.

XS
SM
MD
LG