لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۲ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۱۱

روزنامه گاردین: حملات پی‌هم٬ اقلیت سیک و هندو را مجبور به ترک افغانستان ساخته است


روزنامه گاردین چاپ بریتانیا

شماری از روزنامه های معتبر جهان مطالبی را در ارتباط به حملهٔ خونین روز شنبه بر درمسال سیک‌ها در شهر کابل٬ منتشر کرده اند.

روز نامه گاردین

  • روزنامه گاردین در مقاله یی نوشته است که افراد مسلح عبادتگاه سیک‌ها را هدف قرار داده و تلفاتی را به مردم وارد کردند.

روزنامه در ادامه افزوده است: با آنکه پس از استقرار حاکمیت طالبان در افغانستان از میزان حملات بمی و انفجارات کاسته شده بود٬ اما در ماه‌های اخیر بار دیگر حملات مرگبار در این کشور افزایش یافته است.

در حمله بمی به درمسال سیک‌ها در کارته پروان کابل که صبح روز شنبه صورت گرفت٬ یک سیک٬ یک عضو گروه طالبان و فرد مهاجم کشته شدند و حداقل هفت تن از سیک ها نیز جراحت برداشته اند.

گاردین به نقل از گورنام سینگ٬ یکی از بزرگان جامعه سیک‌های شهر کابل٬ نوشته: بیم آن میرود که تعداد تلفات ناشی از این حمله بیشتر شود.

گفته شده است که در هنگام وقوع حمله حداقل سی تن از افراد در داخل درمسال مشغول عبادت بودند.
گاردین در ادامه به جمعیت سیک ها و هندو های افغان اشاره کرده و گفته است که در سال های دههٔ ۱۹۷۰ میلادی حدود پنجصد هزار سیک و هندو در افغانستان زندگی می‌کردند٬ اما حالا این رقم به طور چشمگیری کاهش یافته و تعداد هندو ها و سیک های موجود در افغانستان به ۲۰۰ تن می‌رسد.

این روزنامه حکایت حمله به بزرگترین درمسال هندو ها در کابل را نیز بیان کرده است که در سال ۲۰۲۰ در شوربازار کابل صورت گرفت و همان بود که تعداد زیادی از خانواده های سیک‌ها و هندو ها به صورت دسته‌جمعی مجبور به ترک افغانستان شدند.


روزنامه اندیا تودی

روزنامه اندیا تودی در مطلبی نوشته است که « اتحادیه سیک‌های دهلی» خواستار کمک به قربانیان رویداد حمله به درمسال کابل شده است.

به قول روزنامه اندیا تودی٬ « اتحادیهٔ سیک‌های دهلی» در مورد مصونیت سیک‌های باقیمانده در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از حکومت هند خواسته است تا برای بیرون کشیدن آنان اقدامات فوری انجام دهد.

واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست نیز در باره رویداد حمله به درمسال کابل مطلبی را منتشر کرده و پای گروه خلافت اسلامی یا داعش را در این قضیه دخیل دانسته است.

این روزنامه در ادامه نوشته است که از زمان حاکمیت طالبان٬ چندین مورد حملات پر تلفات بالای اقلیت های مذهبی در افغانستان صورت گرفته است.

روزنامه افزوده است که مسئولیت بسیاری از این حملات را گروه داعش٬ که از سال ۲۰۱۴ به این طرف در افغانستان فعالیت دارد٬ به عهده گرفته است.

مقاله نویس٬ حضور و فعالیت گروه داعش را بزرگترین چالش در برابر طالبان در افغانستان قلمداد کرده است.

روزنامه واشنگتن پُست نیز نوشته است که یکی از عوامل اصلی بیرون شدن دسته جمعی بسیاری از خانواده های سیک و هندو از افغانستان حمله ماه مارچ سال ۲۰۲۰ میلادی به درمسال سیک‌ها در کابل بود.

XS
SM
MD
LG