لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۲۹

خواست زنان از اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل؛ فشار بیشتری بر طالبان وارد کنید!


Afghanistan - Afghan women civil servants in a conference asked Taliban government to let them return to their duties

در حالی که قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته آینده در مورد وضعیت زنان افغانستان جلسه یی را برگزار کند٬ زنان افغان از این تصمیم استقبال کرده و امیدوارند تاثیرات جدی در رفع محدودیت های وضع شده در افغانستان٬ در پی داشته باشد.

رونالدو گومیز سخنگوی شورای حقوق بشر ملل متحد به روز جمعه گفت این شورای حامی حقوق بشر قرار است به پیشنهاد فرانسه و اتحادیه اروپا٬ در اول ماه جولای٬ به عنوان بخشی از فصل کاری تابستانی خود ، بحث روی نگرانی ها در مورد حقوق زنان در افغانستان را ادامه بدهد .

این در حالیست که حامیان حقوق زنان در افغانستان خواهان فشار جامعه جهانی بر طالبان می باشند تا زمینه های کار و آموزش را بروی زنان و دختران افغان فراهم کنند.

فرشته یعقوبی یک فعال حقو ق زنان در افغانستان می گوید که امروز زنان این کشور به سطح آگاهی رسیده اند که خواسته های مشروع خودرا به وضاحت بیان کنند:

«اولین خواسته شان اینست که به عنوان انسانها در این جامعه برسمیت شناخته شوند ، دیگر حقوق اولیه و اساسی شان برایشان تامین شود که همانا حق تحصیل، حق کار ، حق انتخاب و حق مشارکت در عرصه های مختلف میباشد که با ارزشهای اجتماعی ، ارزشهای دینی و فرهنگی افغانها مخالفت ندارد »

فرشته یعقوبی یکی از فعالین مدنی و مدافع حقوق زنان در افغانستان
فرشته یعقوبی یکی از فعالین مدنی و مدافع حقوق زنان در افغانستان

سفرای فرانسه و اتحادیه اروپا در یک مکتوب به شورای حقوق بشر ملل متحد نوشته اند که در مورد محدود شدن روز افزون احترام به حقوق زنان و دختران درافغانستان نگرانی دارند.

آنها به محدود شدن تعلیم ، کار ، آزادی حرکت مشارکت زنان در امور روز مره افغانستان اشاره نمودند و خواسته اند که در اجلاس خود یک قطعنامه عاجل را در این مورد نشر کند.

جامعه جهانی بایستی بر طالبان فشار بیشتر وارد کند تا این گروه محدود های وضع شده بر زنان را بردارند

خانم یعقوبی فشار های جامعه جهانی را در بخش تامین حقوق زنان و دختران در افغانستان بسیار موثر میداند :

«جامعه جهانی کمک که کرده میتواند اینست که طالبان را وادار بساز دکه همین حقوق زنان را برسمیت بشناسند ، فشار های جامعه جهانی و دادخواهی جامعه جهانی برای حقوق زنان میتواند بسیار موثر باشد و امارت اسلامی را مجبور بسازد تا این حقوق اولیه و حقوق اساسی زنان را برسمیت بشناشد. »

آزیتا که دانشجوی سال چهارم فاکولتۀ اقتصاد بود می‌گوید از ۸ ماه به این طرف از پوهنتون خود و محل کارش دور مانده است. وی نیز از جامعه جهانی می خواهد فشار بیشتری بر طالبان وارد کند:

" خواست ما از سازمان ملل و جامعه جهانی این است که برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه آنان باید بر طالبان فشار وارد کنند و محدودیت‌های را باید بالایشان وارد کنند تا باشد این‌ها اجازه دهند دختران به مکتب بروند".

طالبان بیش از ده ماه قبل قدرت را درافغانستان بدست گرفتند و از آنوقت به این سو زنان از کار محروم شدند و دروازه های مکاتب بروی دختران بالاتر از صنف ششم٬ مسدود مانده است.

XS
SM
MD
LG