لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۷

قطعنامهٔ شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد زنان افغانستان به روز پنجشنبه منتشر می‌شود


تصویر آرشیف: سالن جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنیو

میشل باچله کمشنر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر می گوید، پس از حاکمیت طالبان در افغانستان، زنان و دختران افغان سریع ترین عقب نشینی را در زمینه حقوق بشری تجربه می کنند.

او به روز جمعه در اجلاس اضطراری شورای حقوق بشر سازمان ملل که به بحث در مورد وضعیت زنان افغانستان اختصاص یافته بود٬ از جامعه جهانی به ویژه کشور های اسلامی خواست تا تلاش های شان را برای مجبور ساختن طالبان به پذیرفتن حقوق زنان و دختران افغان ، هماهنگ کنند.

خانم باچله پس از دیدارش در ماه مارچ امسال از افغانستان گفت که تقریبا یک میلیون ختر از آموزش و تعداد زیادی از زنان از کار و فعالیت های اجتماعی محروم شده اند.

او در ادامه سخنان خود در نشست شواری حقوق بشر ملل متحد افزود که با وجود تضمین های مکرر باز هم ظلم سیستماتیک در برابر زنان در افغانستان ادامه دارد.

میشل باچله کمشنر سازمان ملل متحد در امور حقوق
میشل باچله کمشنر سازمان ملل متحد در امور حقوق


محب الله تایب مسوول حقوق بشر نمایندگی دایمی سازمان ملل متحد٬ یکی از اشتراک کنندگان نشست بود.

او شام دیروز جمعه در صحبتی با رادیو آزادی در مورد تصمیم نشست شواری حقوق بشر ملل متحد گفت، نقض حقوق زنان و دختران افغان از سوی جامعه بین المللی پیگیری خواهد شد.

«تمامی این تخطی ها مستند و ثبت می شود. ممکن که عاملان این نقض پیگیری شوند. پیام دوم نشست به زنان و دختران افغان بود. به آنها پیام داده شد که ما شما را فراموش نکردیم. دیده روانیم که هر روز به نحوه حقوق تان نقض می شود. اما مقاومت وایستادگی تان، قابل تقدیر است.»


او افزود، تصامیم که از سوی ۴۷ عضوی این شورا اتخاد می شود طی قطعنامه ها به تصویب می رسد.

قطعنامه این نشست به تاریخ هفتم ماه جولای منتشر خواهد شد.

طالبان تاکنون در باره سخنان کمشنر عالی سازن ملل ملل متحد در امور حقوق بشر چیزی نگفته اند.

اما پیش از این گفته بودند که به زنان بیشتر از هر وقت دیگر حقوق داده شده است.

XS
SM
MD
LG