لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۰ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۵۸

محمد اشرف غنی: سیاست جبر و اکراه منجر به آرامی در افغانستان نمی‌شود


محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور سابق افغانستان در یک پیام تازه یی که به مناسبت فرا رسیدن عید به نشر رسانده از طالبان خواسته است تا برای رسیدن به ثبات در کشور٬ راه منطق٬ استدلال و همدیگر پذیری را انتخاب کنند.

پیام صوتی محمد اشرف غنی از طریق صفحه رسمی فیسبوک وی به نشر رسید به چندین مسئله وابسته به جریانات اخیر در افغانستان اشاره است. وی در این پیام تاکید کرده است که٬ جبر و اکراه٬ ثبات و آرامی را به افغانستان نمی آورد. وی به ادامه فزود :

" جبر سبب ثبات درافغانستان نمی شود. باالعکس ما به همین خاطر در ۴۴ سال گذشته شاهدان عقب مانی افغانستان هستیم. منطق ، استدلال وهمدیگر پذیری یگانه راه رسیدن به نتیجه است."

رئیس جمهور سابق افغانستان همچنان گفت که یک نظام وقتی ادامه می یابد که اراده مردم را با خود داشته باشد. وی بر وحدت ملی درافغانستان تاکید کرد.

او این اظهارات را در حالی ابراز کرده است منتقدین نظام جمهوریت نیز از روش آقای غنی در خصوص حل مسایل وابسته به وحدت ملی در کشور٬ نا راض بودند و در بسیاری از موارد خود آقای غنی و اطرافیان وی را به اتخاذ پالیسی های سلیقوی متهم می کردند.

محمد اشرف غنی حمله اخیر بر معبد سیک‌ها درکابل وآنچه را روش نادرست با افغانان در بندرهای سپین بولدک وتورخم خواند ٬ نیز محکوم کرد.

به تاریخ بیست و هشتم جوزا بر درمسال سیک ها در کارته پروان کابل حمله صورت گرفت که در نتیجه حداقل دو تن در آن کشته و چندین تن دیگر جراحت برداشتند
به تاریخ بیست و هشتم جوزا بر درمسال سیک ها در کارته پروان کابل حمله صورت گرفت که در نتیجه حداقل دو تن در آن کشته و چندین تن دیگر جراحت برداشتند


وی به موضوع آموزش دختران در افغانستان نیز اشاره کرد و گفت:

" همه تجارب بین المللی نشان داده است تعلیم یک دختر پنج نسل را می تواند تغییر دهد وآموزش یک پسر یک نسل را تغییر میدهد. درخانوادۀ که یک زن دانشمند باشد بهترین خانواده مسلمان است."

محمد اشرف غنی در این پیام به مسئله تجارت و صادرات از افغانستان نیز تماس گرفت و بدون آن که از کشور خاص نام ببرد گفت که مردم در افغانستان با فقر وتنگدستی روبرو اند ولی دارایی های این کشور دربدل یک پولی که ارزش خود را روزانه ازدست می دهد به جا های دیگر صادر میشود.

اشاره رئیس جمهور افغانستان به احتمال زیاد٬ روی موضوع صادرات زغال سنگ بود که در این اواخر بحث های زیادی را ایجاد کرده و بسیاری ها به این نظر اند که پاکستان خیلی به ساده گی و با پرداخت پول نا چیز به ذخایر زغال سنگ افغانستان دسترسی یافته است.

در زمان جمهوریت٬ محمد اشرف غنی تلاش داشت تا بتواند معادن افغانستان را به شکل درست مدیریت کند٬ اما به دلیل حضور افراد قدرتمند و حتی دسترسی برخی از گروه های مسلح بر معادن٬ وی تا اخیر نتوانست جلو استخراج غیر فنی معادن و قاچاق آن را به بیرون از کشور بگیرد.

طالبان دربرابر این اظهارات رئیس جمهور سابق افغانستان هنوز کدام واکنش نشان نداده اند.

XS
SM
MD
LG