لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۰۰

مارنینگ ستار: تحریم های امریکا بر طالبان٬ رنج های زنان افغان را نیز افزایش داده است


شماری از روزنامه های جهان

روزنامه مارنینگ استار

  • روزنامه مارنینگ استار در شماره اخیر خود در مورد روزهای بد زنان افغان مطلبی را به نشر رسانده است.

این مطلب که تحت عنوان « مشکلات زنان افغان با تحریم های امریکا بدتر شده » به نشر رسیده و در آن آمده است که بحران اقتصادی درافغانستان در حال عمیق شدن است و زنان این کشور با افزایش گرسنگی و بی بضاعتی با سختی های بیشتر دست و پنجه نرم می کنند.

روزنامه می افزاید با تحریم های وضع شده توسط امریکا و عملی شدن منظم محدودیت ها از سوی طالبان، رنج زنان و دختران افغان هم افزایش یافته است.

روزنامه مارنینگ استار می نویسد همانطوری که ملل متحد گفته است در افغانستان دست کم ۲۰ میلیون نفر با نبود مواد خوراکی کافی مواجه اند. کورنیلیس ویلیمز رئیس شعبه نجات اطفال در اداره کمک به اطفال ملل متحد یونیسف گفته است که آینده مایوس کنند و نامید کننده، اطفال را به وسیلهٔ تجارت در افغانستان تبدیل کرده و خانواده ها را مجبور ساخته است که دختران کم سن خود را به ازدواج بدهند.

روزنامه می افزاید از زمان بقدرت رسیدن طالبان در افغانستان در ماه اگست سال گذشته بسیاری زنان تجارت پیشه افغان کار و بار خود را از دست داده اند.

کمیشنرعالی ملل متحد در امور مهاجرین میشل باچله در اول ماه جولای گفت فعالیت های اقتصادی زنان افغان متوقف شده و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دختر بالاتر از صنف ششم در افغانستان از تعلیم باز مانده اند.

روزنامه به اجلاس اخیر علمای طالبان اشاره کرده که هیچ زن در آن حضور نداشت و از این سبب سازمانهای حقوق بشر آن را محکوم کردند.

نشریه آنلاین اوچا

  • اداره هماهنگ کننده کمک های ملل متحد در افغانستان اوچا در نشریه آنلاین خود در مورد کمکها و برنامه های کمکی ملل متحد برای افغانهای که از خشکسالی ، زلزله و دیگر آفات طبیعی آسیب دیده اند مطلبی را نشر کرده است .

در نشریه آمده است که برنامه فاو یا اداره جهانی مواد خوراکی و زراعت می خواهد به آن مناطق افغانستان که خشکسالی آسیب عمیق اقتصادی رسانده و در نتیجه زلزله های اخیر تخریب شده اند در بخش کشت و کار در سطح دهات کمک میکند تا از مصونیت غذائی بهره مند شوند.

به اساس نوشته اوچا٬ با کمک تازهٔ ۱۴ میلیون دالری جاپان در ۱۱ ولایت افغانستان به ۵۵ هزار نفر که با گرسنگی رو به رو شده اند مستقیما کمک های بشری مهیا بسازد.

XS
SM
MD
LG