لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۶

ازبکستان برای برگزاری نشست بین المللی در مورد افغانستان٬ آماده می‌شود


نمایی از شهر تاشکند٬ پایتخت ازبکستان

وزارت خارجه ازبکستان می گوید که در حال گرفتن آمادگی ها برای برگزاری نشست بین المللی در مورد افغانستان است.

وزارت خارجه ازبکستان با نشر اعلامیۀ هدف از برگزاری نشست در مورد افغانستان را، تفاهم روی اقدامات و پیشنهادات برای رویکرد های جامعه جهانی بخاطر تامین ثبات، امنیت، بازسازی پس از جنگ در افغانستان و ادغام آنکشور در روند های همکاری منطقه ای خوانده است.

قرار است این نشست به روز های ۲۵ و ۲۶ ماه جاری میلادی در تاشکند برگزار شود که در آن نماینده های بیش از بیست کشور و سازمان های بین المللی اشتراک خواهند کرد.

حکومت طالبان هم تایید می کند که یک هئیت آن در نشست تاشکند اشتراک می کند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی این حکومت نا وقت روز سه شنبه رادیو آزادی گفت:

از طالبان نیز برای اشتراک در این نشست٬ دعوت شده است

"یک هیئت امارات اسلامی افغانستان در روزهای نزدیک به رهبری وزارت خارجه به تاشکند میروند و از موقف حکومت و مردم افغانستان در آن نشست اظهارات خواهد داشت و برخی از نماینده های وزارت های و سکتور های دیگر هم استند که آنها در ترکیب این هیئت شامل اند و در نشست تاشکند شرکت می کنند. "

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

پیش از این عبدالعزیز کاملوف مشاور امنیت ملی ازبکستان در دیدار ماه گذشته اش با عبدالغنی برادر معاون ریاست الوزرای حکومت طالبان هم از برگزاری این نشست خبر داده بود.

جزئیات بیشتر در مورد اجندا و اینکه نماینده های کدام کشورها در آن اشتراک خواهند کرد، تا هنوز در اختیار رسانه ها قرار داده نشده است.

اما ظریفه غفاری شاروال پیشین میدان شهر و فعال حقوق زن در صحبت با رادیو آزادی خواستار اشتراک نماینده های همه اقشار جامعه افغانستان در نشست تاشکند شد و گفت:

"ارزو داریم همه اقشار افغانستان، همه اقوام، طبقات و گروه های خورد و کلان افغانستان در این نشست حضور داشته باشند اما اگر اینگونه نبود، نشست دوحه با آن بزرگی و مصارف و توجه جهانی زمانی که نتوانست روزنه صلح و امید برای افغانستان باشد، اینگونه نشست ها هم کدام موثریت نخواهد داشت. "

ظریفه غفاری شاروال پیشین میدان شهر و فعال حقوق زن
ظریفه غفاری شاروال پیشین میدان شهر و فعال حقوق زن

نشست در مورد افغانستان به میزبانی تاشکند در حالی قرار است برگزار شود که چندی پیش وزارت خارجه ازبکستان از اصابت چند راکت به شهر ترمز در نزدیکی افغانستان٬ خبر داد و گفت که راکت ها تلفات جانی در پی نداشته اند.

حکومت طالبان این راکت پراکنی را کار " حلقات شریر" خواند و گفته بود که عاملان آنرا شناسایی و مجازات می کنند.

ازبکستان پس از به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، بارها در مورد امنیت مرزهای مشترک خود با افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG