لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۲ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۹

شکایت برخی از دکانداران کاپیسا: شاروالی بدون اطلاع قبلی دکان های ما را تخریب کرده است


یکی از دکان های که توسط افراد شاروالی در شهر محمود راقی مرکز ولایت کاپیسا تخریب شده است

شماری از دکانداران در ولایت کاپیسا شکایت دارند که ادارهٔ محلی طالبان در این ولایت آنان را آزار و اذیت میکند و بدون اطلاع قبلی٬ غرفه ها و امکلاک شان را تخریب کرده است.


سيف الرحمان ۳۸ ساله درمنطقه گلدان محمود راقی٬ مرکز کاپیسا٬ دکان خوراکه فروشی دارد . او ادعا دارد که طالبان با بدرفتاری ٬ دکانش را تخریب کرده اند و از این بابت چهل هزارافغانی زیانمند شده است.


"مشکل ما این است که دکان های ما تخریب شد و وسایل ما ازبین رفت ، درحالیکه ما دکان های خود را قبلآ به فرمایش طالبان از مسیر سرک دور ساختم، اما توسط اسکواتور شیشه های دکان ما را شکستاندند و قفسچه های دکان ما را تخریب کردند. اینگونه مشکلات برای ما ایجاد کردند. یک بار نزد والی صاحب بزرگان رفتند و ما نزد شارول صاحب رفتیم، پنج متر را برای ما رها کردند ولی با وجود اینکه همان پنج متر را رها کردیم باز هم دکان های ما تخریب شد."

دکانداران خواهان رسیده گی به شکایات شان هستند
دکانداران خواهان رسیده گی به شکایات شان هستند

تنها سیف الرحمان نیست که ازبدرفتاری مسوولین محلی شکایت دارد . محمدآغا ۶۳ ساله در شهرمحمودراقی کاپیسا نانوایی دارد٬ او میگوید:


"آمدند و بدون پرسان قفسچه دکان ما را همرا با شیشه هایش تخریب کردند. شاروالی گفته بود که در این قسمت قفسچه را نصب کنید، من در همان قسمت نصب کردم و انجنیر مربوطه تایید کرد. ولی روز بعد آمدند و دوباره توسط اسکواتور تخریبش نمودند. حال من توان مندی این را ندارم که بیست هزار افغانی دوباره قفسچه تهیه کنم. سی هزار خساره مند شدیم و بیست هزار هم پول ترمیم قفسچه میشود که جماً پنجا هزار می شود."

ادارهٔ محلی طالبان میگوید : برای بهبود امورشهری برنامه ای را به اجرا گذاشته اند . اما بگفته مسوولین٬ افرادی که شکایت دارند از اصول نامه شاروالی تخطی کرده و دکانهای شان را بر روی جاده عمومی پیش کشیده بودند.


مولوی عبیدالله حسام شاروال محمود راقی که در این مورد با رادیوآزادی صحبت میکرد گفت:


"این پروگرام را داشتیم که شهر را برای شهروندان وسعت دهیم تا گشت و گذار مردم آسان تر شود و مشکلات مردم از ناحیه ترانسپورت و رفت و آمد حل شود. ما غرفه ها و اشیای که به مردم مزاحمت میکرد را دور کردیم. یک ما قبل توسط فیسبوک و توسط اطلاعیه به هر غرفه دار و دکاندار که متخلف بودند و پیاده رو و ویا ساحه سرک را گرفته بودند به آنها اطلاع داده بودیم"

مسوولین شاروالی شهر محمود راقی میگویند که هدف از برداشت غرفه های اضافی پاکسازی شهر و گسترش ساحه گشت و گذار مردم و وسایط است
مسوولین شاروالی شهر محمود راقی میگویند که هدف از برداشت غرفه های اضافی پاکسازی شهر و گسترش ساحه گشت و گذار مردم و وسایط است

بااین حال مسؤلین کمیسیون سمع شکایات طالبان در کاپیسا میگویند : به اساس شکایت شماری از دکانداران بخاطر تخریب جایداد های شان ، به قضیه آنها رسیده گی میشود .


مولوی عبدالرحیم رئیس کمسیون سمع شکایات طالبان در کاپیسا:

"بلی مردم محل خصوصاً مردم منطقه ده بابا علی برای ما شکایت کردندو ما شکایات شان را به مسولین ذیربط رساندیم. شکایت از این داشتند بدون اینکه ما را در جریان بگذارند مسولین امارت آمدند و غرفه ها، پایه ها و برنده های دکان های ما را تخریب کردند. اما اگر برای ما میگفتند خود ما این کار را انجام میدادیم و زیاد متضرر نمی شدیم."

دکانداران که خسارمندشده اند از وضعیت بد اقتصادی شکایت و نگرانی دارند .

سیف الرحمان که یکی از آنان است او به این باوراست : « در اوج مشکلات اقتصادی ، واردشدن خساره ، توان ادامه دکانداری را برآنان دشوارساخته است وممکن است ازکارشان دست بکشند . ».

XS
SM
MD
LG