لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۷ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۵۴

گلوب نیوز: چرا حکومت کانادا به افغانهای که با کانادائی ها کمک کرده اند، پشت کرده است؟


تعدادی از نشریه های جهان

نشریه گلوبل نیوز

  • نشریه گلوبل نیوز چاپ کانادا در شماره اخیر در باره تصمیم اخیر حکومت کانادا نوشته است که می گوید دیگر مهاجرین افغان را قبول نمی کند.


مطلب نشریه با این سوال آغاز میشود که چرا حکومت کانادا به افغانهای که با کانادائی ها کمک کرده اند ، پشت کرده است؟

به نوشته نشریه نگرانی در باره آنعده افغانهای که بعد از بقدرت رسیدن طالبان در افغانستان ،کانادا برای انتقال آنها تعهد کرده بود ، بیشتر شده است.

اما نظر به گزارشها حکومت کانادا برنامه مهاجرت خاص را برای انتقال ۱۸ هزار افغانی که در افغانستان با کانادائی ها کمک کرده بودند، متوقف ساخته است. در بین این افراد ترجمانهای قوای کانادا و اعضای خانواده هایشان هم شامل میباشند.

نشریه به استناد وزارت امور مهاجرین کانادا نوشته است که تا حال ۱۵ هزار و ۷۰ درخواست پناهنده گی را بدست آورده که از آن جمله ۱۰ هزار و ۷۳۰ درخواست قبول شده و صرف ۷۲۰۵ نفر آنها به کانادا رسیده اند.

بیش از ۹۷۰۰ افغان دیگر طبق برنامه بشردوستانه به کانادا انتقال داده شده اند.

سبا بشیری یک فعال حقوق بشر کانادائي که افغانی الاصل میباشد ، بر حکومت کانادا فشار وارد میکند که به شش عضو خانواده اش که هنوزهم در کابل میباشند پناهنده گی بدهد.

او می گوید که تمام کارهای اداری اعضای خانواده اش تکمیل شده ولی یک سال میشود که کار انتقال آنها پیش نمی رود.

روزنامه میل آنلاین

  • روزنامه میل آنلاین تصاویر سربازان طالبان را در بند امیر نشر کرده که در قایق ها گشت و گذار می کنند.

روزنامه می نویسد طالبان در حالی با اسلحه خود در قایق ها در بند امیر چکر میزنند که طبق مقررات جهادی آنها فشار ها و قیودات بر زنان هر روز بیشتر میشود.

روزنامه می افزاید افراد که در این کشتی های کوچک گشت و گذار می کنند همه مردان هستند، اما بعضا زنان سرتا پا پوشیده هم دیده میشوند.

در بخش دیگر مطلب میل آنلاین می خوانیم که به بامیان نام پارک ملی افغانستان هم به آن داده شده یک زمانی سیاحان داخلی و خارجی میرفتند. اما اکنون تعداد سیاحان بسیار کم است.

در سالهای اخیر یک تعداد زیاد سیاحان بخاطری به بامیان میرفتند که در این ولایت امنیت نسبت به دیگر ولایات افغانستان بهتر بود. اما اکنون از یک طرف بی بضاعتی و مشکلات اقتصادی و از سوی دیگر مقررات سختگیرانه طالبان سبب شده که مردم به سیاحت دل خوش نکنند.

XS
SM
MD
LG