لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۲۹

متخصصین نظامی مسکو درسفر به تهران٬طیاره های بی پیلوت ایران را ارزیابی کرده اند


تصویر آرشیف: طیاره های بی پیلوت اردوی ایران

واشنگتن می گوید که هیئت های نظامی مسکو در دوماه گذشته دوبار به ایران سفر کرده اند تا طیارات بی پیلوت نظامی ایرانی را ارزیابی کنند.

جک سالیوان مشاور امنیت ملی امریکا به روزشنبه (۱۶ جولای) گفت، در حالی که مسکو به دنبال تقویت ذخایر نظامی اش برای جنگ در اوکراین است، مقامات روسیه اخیراً دو بار از ایران بازدید کرده اند، تا طیارات نظامی بی پیلوت ساخت آن کشور را ارزیابی کنند.

جک سالیوان در اعلامیه ای گفته که اردوی ایران میزبان دو نمایش طیارات بی پیلوت برای هیئت های روسی در ۸ جون و ۵ جولای در میدان هوایی کاشان بوده است.

تصاویر منتشر شدۀ اقمار مصنوعی توسط قصر سفید، طیارات بی پیلوت شاهد-۱۹۱ و شاهد- ۱۲۹ ساخت ایران را در حال پرواز یا در نزدیک محل پرواز، نشان می دهد.

قصر سفید در اوایل این هفته گفته بود که معتقد است، مسکو به دنبال دستیابی به صدها طیارۀ بی پیلوت است و قرار است که در ماه جاری تهران، نیروهای روسیه را برای استفاده از این طیارات، آموزش دهد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا گفته که این طیارات بی پیلوت می توانند هم برای شناسایی و نظارت و همچنان برای انتقال و تحویلدهی مهمات استفاده شوند.

اما ایران سه شنبه گذشته گفت که پس از حمله روسیه بر اوکراین در ماه فبروری"هیچ پیشرفت خاص"در عرصۀ همکاری تکنولوژی" بین تهران و مسکو رخ نداده است.

ایران: از ماه فبروری تا کنون "هیچ پیشرفت خاص"در عرصۀ همکاری تکنولوژی" بین تهران و مسکو رخ نداده است.

براساس خبرگزاری فرانسپرس، ایالات متحدۀ امریکا و متحدانش اخیراً تسلیحات دارای برد بیشتر مانند راکت های هدایت شوندۀ دقیق هیمارس را در اختیار نیروهای اوکراینی قرار داده اند که توانایی اردوی اوکراین را برای حمله بر اهداف روسیه و دفع حملات فزایندۀ مسکو در شرق اوکراین، افزایش داده است.

استفاده از طیارات بی پیلوت توسط هر جانب جنگ در اوکراین نقش مهمی را ایفا کرده، نیروهای روسیه و اوکراین هردو، از طیارات بی پیلوت از فیر راکت از راه دور گرفته تا پرتاب بمب های کوچک روی اهداف و انجام عملیات شناسایی و نظارت استفاده می کنند.

این در حالیست که به گفتۀ مقامات اوکراینی، پس از آن که رهبران نظامی روسیه به عساکر آن کشور دستور دادند که اقدامات شان را در همه مناطق جنگ در اوکراین "تشدید بخشند" به روز شنبه در نتیجۀ حملات راکتی و گلوله باری نیروهای روسیه، حداقل ۱۶ فرد ملکی در شهرهای مختلف اوکراین، کشته شدند.

تهاجم غیرموجۀ روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری آغاز شد و تا هنوز هم ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG