لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۲۴

کنفرانس بین المللی« امنیت و رشد اقتصادی افغانستان» روز دوشنبه در تاشکند برگزار می‌شود


تصویر آرشیف: نمایی از تاشکند پایتخت ازبکستان

به روز دوشنبه ۲۵ ماه جولای کنفرانس بین المللی دو روزه در رابطه با افغانستان در ازبکستان آغاز میشود.

نماینده گان حکومت طالبان هم به این کنفرانس دعوت شده اند ، ولی وزارت خارجه ازبکستان گفته است که این اقدام به معنی برسمیت شناختن حکومت طالبان نیست .

رسانه های هندوستان خبر میدهند که در کنفرانس بین المللی تحت عنوان« امنیت و رشد اقتصادی افغانستان » که به روز های ۲۵ و ۲۶ ماه جولای در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار میشود هندوستان هم حضور خواهد داشت.

این کنفرانس به نظر رسانه های هندی بسیار مهم است چون از آغاز دور دوم حکومت طالبان در افغانستان یک سال تکمیل میشود.

در این کنفرانس هیئت های ۲۰ کشور جهان و چندین سازمان بین المللی اشتراک خواهند داشت که درآن وضیعت امنیتی و بحران بشری افغانستان بررسی خواهد شد.

از طالبان نیز دعوت شده است تا در این کنفرانس اشتراک کنند.
از طالبان نیز دعوت شده است تا در این کنفرانس اشتراک کنند.

به گفته انند سهای خبرنگار و کارشناس هندی که در مورد افغانستان کتابی را به نشر رسانده ، اشتراک هندوستان در کنفرانس تاشکند ، نمایانگر آنست که دهلی نو می خواهد ارتباط نزدیک را با طالبان حفظ کند و اشتباه قبلی را تکرار نکند:

«هندوستان از اشتباه که در گذشته مرتکب شده آموخته است، یعنی در دوره که حکومت مجاهدین سقوط کرد و طالبان قدرت را بدست گرفتند و هندوستان هیچ روابطی با آنها نداشت. اما در اواخر در اوايل سال جاری هندوستان میزبان یک اجلاس رهبران استخباراتی کشورهای منطقه بود که ازبکستان هم شامل آن می شود. بحث ها در مجموع بر افغانستان متمرکز است ، وقتی که سوال تروریزم باشد و یا ثبات منطقه ، افغانستانِ تحت تسلط طالبان زیر زره بین همه قرار دارد.»

آقای سهای می گوید افغانستان یک کشور دوست قدیمی هندوستان است که امروز با قحطی و مشکلات رو به روست و هندوستان می خواهد به آن کمک کند.

هزاران تُن گندم کمک شده از سوی هندوستان از طریق پاکستان به افغانستان ارسال گردید
هزاران تُن گندم کمک شده از سوی هندوستان از طریق پاکستان به افغانستان ارسال گردید


او به کمکهای غله که در این اواخر از هندوستان به افغانستان ارسال گردید٬ اشاره نموده و می گوید دهلی نو می خواهد حضور خود را در افغانستان حفظ کند اما نه به سطح سفیر. از همین رو یک دیپلومات خود را به سفارت این کشور در کابل فرستاده تا کمکهای هند به افغانستان را هماهنگ بسازد.

به گفته انند سهای کارشناس هندی تا حال چندین هیئت هند از افغانستان دیدن کرده که طرفین نخواسته اند در مورد آن تبلیغات شود.

به تعقیب کنفرانس امنیت و انکشاف اقتصادی افغانستان٬ قرار است به روز های ۲۸ و ۲۹ ماه جولای اجلاس کشورهای سازمان همکاری شانگهای در تاشکند برگزار شود که افغانستان در این سازمان موقف ناظر را دارد و بدون شک موضوع افغانستان در آن هم مطرح خواهد بود.

XS
SM
MD
LG