لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۵۰

شارژدافیر سفارت امریکا: تخطی حقوق بشری افغان‌ها از سوی طالبان تاسف بار است


آرشیف - زنان معترض در شهر کابل
آرشیف - زنان معترض در شهر کابل

جان مک کری شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان در آستانه پایان ماموریتش در ارتباط موقف طالبان در مورد بستن دروازه های مکاتب دختران بالاتر از صنوف ششم و تخطی شدید از حقوق بشری افغانها ابراز تأسف کرد.

او پس از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ که طالبان قدرت را در افغانستان بدست گرفتند، ماموریتش را در دوحه قطر به پیش می‌برد.

مک کری شام دیروز یکشنبه در رشته تویت های خود افزود که اگر طالبان به رسمیت شناختن حکومت خود از سوی جامعه جهانی را می‌خواهند، باید به نظریات دیگر افغانان گوش دهند و به حقوق بشری احترام بگذارند.

او گفت که این پیام مشترک امریکا، شرکا و متحدان آنها است.

طالبان پس از بازگشت دوبارۀ شان به قدرت در افغانستان مکاتب را به روی دختران بالاتر از صنف ششم مسدود کردند. آنها به استثنای تعدادی محدود زنان دیگر همه را از کار برکنار و خانه نشین کردند.

لیسه عالی زرغونه در شهر کابل. پس از حاکمیت دوباره طالبان دختران بالاتر ازصنف ششم از رفتن به مکتب محروم شده اند
لیسه عالی زرغونه در شهر کابل. پس از حاکمیت دوباره طالبان دختران بالاتر ازصنف ششم از رفتن به مکتب محروم شده اند

یک گزارش یوناما که حدود دو هفته قبل نشر شد، نیروهای طالبان را به کشتن نظامیان حکومت پیشین و ناپدید کردن برخی دیگر آنها متهم کرده است.

اما طالبان این را نمی‌پذیرند و به تکرار می‌گویند که آنها به فرمان عفو رهبر شان متعهد اند و با کسی دشمنی ندارند.

از سوی هم گروه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مدافع حقوق بشر در گزارش های شان در باره نقض حقوق بشری از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده اند.

جان مک کری شارژدافیر سفارت امریکا برای افغانستان در ادامه تویت های خود نوشته که ایالات متحد به همکاری با افغانان متعهد بوده و از ماه آگست سال گذشته به این‌سو ۷۷۵ میلیون دالر به مردم افغانستان کمک کرده است.

او گفت که خانم "کرین دیکر" جانشین اوست و تعهد آنها در برابر مردم افغانستان تضعیف نخواهد شد: "ما به کار خود ادامه می‌دهیم تا طالبان به تعهد خود پاسخگو باشند و دیگر افغانستان به پناه گاه های امن تروریستان مانند شبکه القاعده و شاخه خراسان داعش مبدل نشود."

طالبان یک بار دیگر تاکید کرده اند که نیروهای آنها در تلاش از بین بردن جنگجویان گروه داعش اند. آنها مدعی اند که جنگجویان داعش در برابر قوت های آنها تاب نمی آورند.

اما همسایه های افغانستان از جمله ایران، ازبکستان و تاجیکستان چندین بار از فعالیت گروه‌های مانند داعش و جنبش اسلامی ازبکستان ابراز نگرانی کرده اند.

در ضمن مناطق سرحدی ازبکستان و تاجیکستان هدف حملات راکتی از خاک افغانستان قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG