لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۴۳

کشتی حامل گندم و غلات اوکراین به روز سه شنبه وارد ترکیه می‌شود


کشتی حامل غلات اوکراین که به مقصد ترکیه حرکت کرده است

اولین کشتی حامل غلات اوکراین که بعد از حمله روسیه به این کشور از بندر اودیسا اوکراین به سوی استانبول حرکت کرده قرار است به روز سه شنبه به مقصد برسد.

انتونیو گوتریش سرمنشی ملل متحد از حرکت یک کشتی حامل غلات از بندر اودیسا اوکراین به سوی ترکیه٬ استقبال کرد.

بنادر اوکراین از آغاز حمله روسیه درماه فبروری گذشته به این کشور مسدود شده بود.

آقای گوتریش درپیام دوشنبه خود درتویتر گفت :

" حرکت این کشتی یک دست آورد بزرگ مرکز هماهنگی مشترک پنداشته میشود که هفته گذشته زیرنظارت ملل متحد تاسیس شد. نمایندگان فدراسیون روسیه ، اوکراین و ترکیه در این مرکز شامل اند. چیزی را که ما امروز در اودیسا دیدیم یک آغاز مهم است. این یک آغاز برای سفر یک تعداد زیاد کشتی های تجارتی خواهد بود که منجر به ثبات وآسایش بازارهای مواد خوراکی درجهان خواهد شد."

انتونیو گوتریش سرمنشی ملل متحد
انتونیو گوتریش سرمنشی ملل متحد

کشتی های حامل غلات اوکراین بعد از آن اجازه حرکت دریافتند که روسیه و اوکراین هفته گذشته با میانجیگری ملل متحد به یک توافقی در استانبول دست یافتند.

اوکراین به یک تعداد زیاد کشور ها روغن ، غله جات و دیگر مواد صادر می کرد که با حمله روسیه متوقف شد.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو نیز از نقش اساسی ترکیه که عضو این پیمان است در حصول این توافق قدردانی کرد.

به اساس این توافق که ترکیه و ملل متحد نیز آنرا امضا کرده اند به رفت وآمد کشتی ها به سه بندر اوکراین ، اودیسا ، خورنمورسک ویوژنی اجازه داده شد.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو
ینس ستولتنبرگ سرمنشی ناتو

این بنادر در شش ماه گذشته مسدود بود. اولکساندر کوبراکوف وزیرتاسیسات زیر بنایی اوکراین گفت که کشتی باربری رازونی که با بیرق سیرالیون حرکت میکند٬ از بندر اودیسا خارج شد.

وزارت دفاع ترکیه پیش بینی کرد که این کشتی قرار است به روز سه شنبه به استانبول برسد.

ازسوی دیگر دیمیترو کولیبا وزیرخارجۀ اوکراین از خروج اولین کشتی حامل گندم ستایش کرده گفت که اوکراین برای همیشه یک شریک قابل اعتماد بوده وخواهد بود و روسیه باید توافق را محترم شمارد.

بعد از آغاز هجوم روسیه به اوکراین٬ بهای غلات ودیگر مواد در بازارهای جهانی بسیار بلند رفته است. اوکراین به یک تعداد زیاد کشور ها روغن ، غله جات و دیگر مواد صادر می کرد که با حمله روسیه متوقف شد.

XS
SM
MD
LG