لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۵۳

امریکا: در برابر تهدید هراس افگنی موقف روشن داریم


تصویر آرشیف: قصر سفید

کاخ سفید با اشاره به کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده‌ می‌گوید که امریکا در برابر هر گونه تهدید هراس افگنی هوشیار بوده و موقف مناسب خواهد داشت.

پس از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده در کابل، توجه امریکا در مورد افغانستان بیشتر شده است.

کرین ژان پییر سخنگوی کاخ سپید ناوقت روز جمعه در یک نشست خبری تاکید کرد که امریکا در برابر هراس افگنی در افغانستان یک موقف روشن و مناسب خواهد داشت.

وی گفت :

"ما در هفته گذشته دیدیم که حالا هم می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که برای هراس افگنان درافغانستان جای مصئون وجود ندارد و هنوزهم کاری را انجام دهیم که باید برای مصئون ماندن امریکا انجام شود. حفاظت از منافع امریکا چیزیست که هفته گذشته رئیس جمهور به گونه روشن آن را نشان داد"

کرین ژان پییر سخنگوی کاخ سپید
کرین ژان پییر سخنگوی کاخ سپید

بانو پییر از بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان یک بار دیگر دفاع کرد و گفت که آنان پس از بیرون شدن از افغانستان روی یک موقف قوی راهبردی تمرکز می‌کنند.

"اکنون که جنگ پایان یافته است ما بر این تمرکز می‌کنیم که چه‌طور می‌توانیم در یک موقف قوی ستراتیژیک قرار داشته باشیم. ما در "عملیات خوش‌آمدگویی هم‌پیمانان" با کسانی به کمک های خود ادامه می‌دهیم که افغانستان را ترک می‌کنند در امریکا مسکن گزین می‌شوند. ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که در برابر هرگونه تهدید هراس افگنی بیدار و آماده استیم. چیزی که رئیس جمهور شنبه گذشته انجام داد و شما هم دیدید."

قصر سفید: ما کاری را انجام می دهیم که باید برای مصئون ماندن امریکا انجام شود.

این درحالیست که دوشنبه هفته گذشته جوبایدن رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده توسط یک هوا پیمایی بی سرنشین امریکا در کابل کشته شد.

پس از کشته شدن ایمن الظواهری انتقادها و نگرانی ها در داخل و بیرون از افغانستان در پیوند با تهدید کشورهای منطقه و جهان به ویژه منافع امریکا بر طالبان افزایش یافته است.

تلاش کردیم دراین مورد اظهارات سخنگوی کاخ سپید نظرحکومت طالبان را داشته باشیم اما سخنگویان شان تا نشر این گزارش به پرسش‌های ما پاسخ نداده اند.

پیش از این حکومت طالبان در یک اعلامیه در پیوند با کشته شدن ایمن الظواهری گفته است که آنان از حضور او در کابل آگاه نبودند.

در این اعلامیه طالبان یک بار دیگر به تمام کشورها به ویژه به امریکا اطمینان دادند که برای هیچ کس اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان برضد کشوری استفاده شود.

اما به تازگی ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در یک پیامی به رادیوآزادی گفته است که در حملۀ این هواپیمای بی سرنشین امریکایی از باروتی کار گرفته شده که همه چیز را از بین برده و به همین علت طالبان تاکنون جسدی را از محل رویداد به دست نیاورده اند.

طالبان پیش از این در اعلامیه‌یی از ادامۀ بررسی‌های شان دربارۀ این رویداد خبرداده بودند.

XS
SM
MD
LG