لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۰

"حرکت خود جوش زنان مبارز افغانستان" نامهٔ سرگشاده به رئیس جمهور هند فرستاده است


دروپادی مورمو رئیس جمهور هند

گروه موسوم به "حرکت خود جوش زنان مبارز افغانستان" از دراپادی مورمو، رئیس جمهور جدید هند خواسته است که از زنان و دختران در افغانستان حمایت کند.

این حرکت که پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان٬ تظاهرات متعدد زنان را در کابل و ولایات سازماندهی کرده است، در نامۀ سرگشاده به خانم مورمو از وی خواسته است که در کنار زنان مبارز افغانستان "علیه بنیاد گرائی و به منظور استقرار دیموکراسی و برابری" بایستد.

راضیه بارکزی، از اعضای ارشد این حرکت امروز به رادیو آزادی بیشتر گفت:

" حرکت خود جوش زنان مبارز افغانستان که از تاریخ ۱۷ آگست سال گذشته تا اکنون در سراسر افغانستان علیه سیاست های ضد بشری و ضد زن طالبان در حال مبارزه است، در آخرین مورد با نوشتن نامۀ عنوانی ریاست جمهوری هند از بانو مورمو خواسته است که همچنان در کنار ملت افغانستان و زنان معترض افغانستان بیستند بخاطری که در بسا موارد دوست و دشمن ما یکی است و ما بخاطر حفظ منافع ملی خود نیازمند استیم که به دوستی خود ادامه و استحکام دهیم."

زنان معترض در کابل و ولایات افغانستان از زمان تسلط دوباره طالبان به قدرت راهپیمایی ها و گردهمایی های را برگزار کرده اند
زنان معترض در کابل و ولایات افغانستان از زمان تسلط دوباره طالبان به قدرت راهپیمایی ها و گردهمایی های را برگزار کرده اند

خانم مورمو حدود ده روز پیش رئیس جمهور هند شد.

در نامهٔ سرگشاده زنان افغانستان آمده است: هند با زنان افغان علیه بنیاد گرائی و به منظور استقرار دیموکراسی و برابری ایستاد شود

هند پیش از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان، روابط نزدیک با حاکمان قبلی این کشور داشته است و در بخش های گوناگون از افغانستان حمایت کرده است.

حرکت خود جوش زنان مبارز افغانستان در حالی خواهان حمایت خانم مورمو از زنان افغان شده است که به گفتۀ مدافعان حقوق زن طالبان بر آموزش، کار و گشت و گذار دختران و زنان در افغانستان محدودیت های شدید وضع کرده اند.

هرچند طالبان گفته اند که در چوکات شریعت اسلامی به رعایت حقوق زنان پایبند است، اما به گفتۀ منتقدان، اقدامات طالبان مانند بستن مکاتب به روی دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم نشانۀ آشکار نقض حقوق دختران و زنان از سوی طالبان است.

XS
SM
MD
LG