لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۵۷

دهم محرم؛ مراسم عاشورا در افغانستان با نگرانی های امنیتی تجلیل شد


تصویر آرشیف : برگزاری مراسم عاشورا در افغانستان
تصویر آرشیف : برگزاری مراسم عاشورا در افغانستان

مراسم عاشورا در کابل به روز دوشنبه در حالی برگزار شد که در چند روز گذشته مناطق شیعه‌نشین در این شهر هدف حملات قرار گرفت که در نتیجه شماری از افراد کشته و زخمی شدند.

برخی از شیعیان در کابل می‌گویند، مراسم امسال نسبت به سال‌های پیش متفاوت‌تر بود٬ زیرا این مراسم‌ محدود به تکیه خانه‌ها شده بود.

آنان می‌گویند، در مناطق شیعه نشین راه‌های رفت و آمد موترها بسته و فعالیت شبکه‌های مخابراتی هم مختل شده بود.

یک تن از باشندگان منطقۀ دشت برچی شهر کابل که نمی‌خواهد نامش در گزارش گرفته شود به رادیو آزادی گفت، طالبان با مراسم عاشور آشنا نیستند و این موضوع بزرگداشت از عاشورا را برای آنان دشوار کرده است.

"مراسم عاشورا امسال نسبت به گذشته متفاوت بود، بدبختانه طالبان با این مراسم مذهبی کاملن ناآشنا بودند، تمام جاده‌های کابل را بسته بودند. جلو باز شدن دکان‌ها و فعالیت موترهای شهری را هم گرفته بودند و مردم در رفت و آمد با مشکلات زیادی روبه‌رو بودند."

برگزاری مراسم عاشورای امسال به تکیه خانه ها و مکان های سر بسته محدود شده بود

اما یک باشندۀ منطقۀ کارتۀ چهار شهر کابل که به دلیل تهدیدات امنیتی نمی‌خواهد نامش در گزارش گرفته شود می‌گوید، با وجودی که راه‌ها در مناطق شیعه نشین بسته شده بود و به آنان اجازۀ برگزاری مراسم در مکان‌های عمومی داده نشده بود، اما مراسم در تکیه خانه‌ها مانند سال‌های گذشته برگزار شده بود.

"مردم مانند سال‌های گذشته اشتراک کرده بودند و این مراسم در تکیه‌ خانه‌ها به گونۀ درست برگزار شده بود. بیشتر تلاش شده بود که این مراسم محدود به تکیه خانه‌ها باشد و در جاده‌هاو مکان‌های عمومی افراد کمی حضور داشتند."

طالبان امسال از تامین امنیت مراسم عاشورا اطمینان داده بودند اما با آنهم در روز های قبل از برگزاری مراسم٬ انفجاراتی به وقوع پیوست
طالبان امسال از تامین امنیت مراسم عاشورا اطمینان داده بودند اما با آنهم در روز های قبل از برگزاری مراسم٬ انفجاراتی به وقوع پیوست

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیۀ حکومت طالبان در کابل با آنکه در بارۀ بسته شدن راه‌ها و مختل شدن فعالیت شبکه‌های مخابراتی چیزی نمی‌گوید، اما می‌گوید، در مراسم امسال عاشورا هیچ گونه رویداد امنیتی رخ نداده و امنیت با همکاری نمایندگان شیعیان تأمین شده است.

"امروز کدام رویداد بدی رخ نداده، شهروندان اهل تشیع مراسم خود را خیلی خوب اجرا کردند. امور امنیتی آنها توسط کمیسیون مشترک نیروهای امنیتی ما و نمایندگان شهروندان اهل تشیع نظارت می‌شد."

آقای زدران همچنان می‌گوید، آنان در چند روز گذشته جلو حملاتی را که گرفتند که هدف‌شان مراسم عاشورا بود که به گفتۀ او، در جریان عملیات نظامیان‌شان یک پولیس زن و ۲ نظامی دیگرشان کشته شدند.

مراسم عاشور امسال در کابل در حالی برگزار شد که طالبان بر افغانستان حاکم هستند و با وجود ادعای حکومت طالبان مبنی بر تأمین امنیت، مناطق شیعه نشین در غرب کابل در چند روز گذشته گواه حملات مسلحانه و انفجاری بود.

به گفتۀ سخنگوی فرماندهی امنیۀ طالبان در کابل، در حملات روز جمعه و شنبه در غرب کابل که گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته، حدود ۱۶ تن کشته و ۳۸ تن دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG