لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۴۹

روزنامه دیلی تلگراف: بریتانیا در برابر پناهجویان افغان سیاست خصمانه دارد


روزنامه دیلی تلیگراف چاپ بریتانیا
روزنامه دیلی تلیگراف چاپ بریتانیا

نشریه میل آنلاین

  • نشریه میل آنلاین در شماره اخیر خود تصاویر افراد مسلح طالبان را نشر کرده که درآستانه سالگرد برگشت نظام آنها به قدرت با اعضای خانواده های خود در بند امیر در قایق نشسته و مشغول میله هستند.


در یکی از این تصاویر دیده میشود یک تن با همسر و کودک شیر خوار خود در قایق نشسته و قایق رابا پایدل زدن پیش میبرند.

در تصاویر دیگر چند زنی دیده میشوند که چادری ندارند و با خانواده ها و اطفال خود منتظر نوبت قایق کرائی هستند . در آنسو سربازان طالبان با یونیفورم نظامی و ماشیندار ها قایق رانی می کنند.

نشریه میل آنلاین می نویسد که این افراد طالبان در پارک ملی افغانستان٬ بند امیر ٬ جمع شده و میله می کنند.

طالبان با خاطر آرام در بند امیر بامیان میله می کنند و کشتی ها را پایدل می زنند

نشریه به این تصاویر اشاره نمود می نویسد که طالبان همانطوری که قایق ها را با پایدل زدن در آب به پیش میبرند، به همان ترتیب افغانستان را به عقب برمیگردانند.

نشریه در بخش دیگر تصاویر از مظاهرات زنان درکابل را به نشر رسانده که شعار های مختلفی را در دست دارند . در این شعار ها نوشته شده است که تعلیم دختران را سیاسی نسازید . در شعار دیگر نان ، کار آزادی و عدالت دیده میشود .

نشریه می افزاید که دراین تظاهرات در حدود ۴۰ زن افغان در کابل سهم گرفته ولی طالبان با فیر هوائی و فشار این تظاهرات را سرکوب و پراکنده ساختند.

روزنامه دیلی تلگراف

  • روزنامه دیلی تلگراف در شماره اخیر خود مطلبی در مورد یک مهاجر افغان که می گوید از طالبان فرار کرده ولی در بریتانیا زنده گی برایش ناممکن است٬ به نشر رسانده است.


روزنامه از قول موسسات خیریه می نویسد که گفته اند بریتانیا برای مهاجرین از جمله پناهجویان افغان فضای خصمانه ایجاد کرده است .

روزنامه به تصمیم اخیر بریتانیا اشاره می کند که یک تعدا مهاجران را به یک کشور افریقائی می فرستد.

روزنامه در باره یک ترجمان افغان بنام رکین می نویسد که با بسیارمشکلات به بریتانیا رسیده ولی خواهران و برادران و والدینش اجازه آمدن به بریتانیا را ندارند.

خود او باخانواده اش در یک اتاق زنده گی میکند. او اجازه کار ندارد و چون اسناد در دست شان نیست حتی جواز راننده گی گرفته نمی تواند و کسانی که به دیدن وی می آینده باید اول اجازه منیجر هوتل را بگیرند.

رفتار حکومت بریتانیا با پناهجویان تاثیر عمیقی بر وضعیت افغانها گذاشته است

روزنامه از قول انور سالمون مسوول امور مهاجرین نوشته که می گوید سیاست فضای خصمانه حکومت بریتانیا در برابر مهاجرین تاثیر عمیق بر پناهجویان افغان داشته است.

روزنامه همچنان سرگذشت نجیبه یک دختر افغانستان را که در سال اخیر فاکولته طب بود و در روز داخل شدن طالبان به کابل تمام کتابها و اسناد خودرا رها کرده و پا به فرارگذاشت، نشر کرده . او امروز در شرایط نا گوار بسر میبرد. او میخواست داکتر شود اما اکنون چون نتوانسته هیچ سندی را با خود بیرون کند حتی کورس زبان هم به او رسما داده نشده و در صنف های صلیب سرخ بین المللی مشغول آموختن زبان است.

سالمون می گوید که با بحران اوکرائین شرایط برای پناهجویان دیگر در بریتانیا بدترشده و حکومت بریتانیا اکنون توجه را به مهاجرین اوکرائين متمرکز کرده است.

XS
SM
MD
LG