لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۵۰

جبهه مقاومت ملی: ۵۸ طالب کشته، ۱۲ تن زخمی و ۴۰ تن اسیر شدند؛ طالبان: تبلیغات است


تصویر نشر شده در وب سایت رسمی جبهه مقاومت ملی که نشان مید‌هد شماری از افراد طالبان به دست نیروهای جبهه مقاومت ملی افغانستان اسیر شده اند.

جبهۀ مقاومت ملی که بر علیه حکومت فعلی طالبان سلاح برداشته و نظامیانش در شماری از ولایت‌ها در جنگ با طالبان هستند، ادعا می‌کند که در مناطق مختلف پنجشیر ۵۸ طالب مسلح را کشته، ۱۲ تن دیگر‌ شان را زخمی کرده و ۴۰ تن دیگر را اسیر کرده است.

این جبهه در خبرنامه‌ای که به روز دوشنبه نشر کرده، نوشته که این شمار طالبان در جریان یک سلسله عملیات در منطقۀ درۀ ارزۀ والسوالی عنابه بازداشت شده اند.

اما وزارت داخله حکومت طالبان این ادعا را رد و دروغ خوانده است.

عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت امروز در پیام فرستاده شده به رادیو آزادی نوشته است، "آنان می‌خواهند با این گونه تبلیغات خودشان را به باداران‌شان ثابت کنند."

اما جبهۀ مقاومت ملی از طالبان نظامی اسیر شده ویدیو هم نشر کرده که در آن دیده می‌شود، طالبان اسیر شده سلاح‌های خود را به زمین می‌گذارند و در پیش روی شان نظامیان جبهۀ مقاومت ملی ایستاده هستند.

پیش از این هم طالبان مبارزۀ نظامی جبهۀ مقاومت ملی را بر علیه‌شان خیالی خوانده بود، اما پس از آن ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان این را پذیرفت که در جنگ با نظامیان این جبهه شماری از جوانان کشته شده است.

در یازدهم جون جبهۀ مقاومت ملی ادعا کرد که یک هلیکوپتر طالبان را سقوط داده و ۴ تن از پیلوت‌ها و فرماندهان‌ طالبان را هم اسیر گرفته اند، اما طالبان در اوایل این ادعا را رد کرد، اما پس از آن زمانی که جبهۀ مقاومت ملی ویدیویی از این هلیکوپتر را نشر کرد، طالبان گفتند این هواپیما به دلیل مشکلات تخنیکی نشست اضطراری کرده است.

جنگ میان طالبان و جبهۀ مقاومت ملی پس از آن شدت گرفت که نشست نماینده‌های هر دو طرف در ایران به نتیجه نرسید.

سه روز پیش جبهۀ مقاومت ملی خطوط اساسی خود را اعلان کرد و در آن گفت: "صرف نظر از تفاوت‌های سیاسی، اجتماعی، قومی و ایدیولوژیکی، گردهم آوردن تمام مخالفان طالبان یک داعیه است."

اما دیروز محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان در نشستی که به مناسبت یک سالگی گرفتن دوبارۀ کابل برگزار شده بود، خبر داد، هر گروهی را که برضد آنان در داخل کشور قد بلند کند سرکوب می‌کند: "هر کس به نام شورشی باشد و یا چند فرد لباس سیاه پوش باشد مجازات می‌شود. آن‌ها نمی‌توانند امنیت کشور را از بین ببرند و این خوشحالی را که آمده بگیرند."

جبهۀ مقاومت ملی، تحریک آزادی افغانستان و داعش از جمله گروه‌هایی اند که عملاً در افغانستان بر ضد حاکمیت فعلی طالبان مبارزۀ نظامی را آغاز کرده اند.

در بخش سیاسی شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان و جمهوریت‌خواهان افغانستان از جمله دو جریانی اند که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده اند.

XS
SM
MD
LG