لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۳

دولت بریتانیا از عملکرد خود در زمینه اجرای برنامه انتقال افغان‌ها دفاع کرد


تصویر آرشیف: بخشی از جریان تخلیه افغانها از میدان هوایی کابل

وزیر دولت بریتانیا در امور اتحادیه اروپا می گوید، کشورش هنگام خروج نیرو های بین المللی از افغانستان، هر گونه تدابیر را با افغان های آسیب پذیر به اجرا گذاشت.

گراهام ستیوارت در گفتگوی ویژه با رادیو آزادی، از اقدام های بریتانیا در جریان عملیات دو هفته یی انتقال از میدان هوایی کابل دفاع کرد.

" هر کاری ممکن بهتر شود اما به آنچه که با توجه به وضعیت صورت گرفت، افتخار می کنم. همین که ما اقدام کردیم، به همکاران افغان ما توجه داشتیم و چگونه عملیات انتقال آنها را به اجرا گذاشتیم. فکر می کنم که اقدام های ما کامل نبود اما خیلی ها مناسب و درست بود."

هنوز هم تعداد قابل ملاحظه یی از افغانهای که با نیروهای بین المللی کارکرده بودند از روند تخلیه باز مانده اند
هنوز هم تعداد قابل ملاحظه یی از افغانهای که با نیروهای بین المللی کارکرده بودند از روند تخلیه باز مانده اند

پیش از این٬ جان مککول یک مقام ارشد اردوی بریتانیا که نخستین قوماندان نیرو های آیساف تحت رهبری ناتو در افغانستان بود، ماه گذشته در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که پروسه انتقال همکاران افغان بریتانیا با پراگنده گی های به همراه بود.

بریتانیا: پس از تسلط طالبان٬ حدود پانزده هزار افغان به بریتانیا منتقل شده اند

مککول گفته بود که بن والیس وزیر دفاع و سایر مقام های بریتانیایی، بنابر کوتاهی در خصوص مصئونیت همکاران افغان شان، شرمنده باشند.

وزیر داخله بریتانیا گفته که پس از حاکمیت طالبان در تابستان گذاشته، حدود ۱۵ هزار شهروند افغانستان به اینکشور منتقل شده اند.

پریتی پتیل یک روز پیش از یکسالگی بازگشت طالبان به قدرت، گفته بود که قرار است حدود ۵ هزار تن دیگر از افغان ها هم به بریتانیا منتقل شوند.

برخی از همکاران افغان نیرو های بین المللی که تا هنوز هم در افغانستان مانده اند می گویند، زندگی شان مملو از تهدید و هراس شده اما باز هم امیدواری دارند تا همکاران خارجی شان در انتقال آنها کمک کنند.

XS
SM
MD
LG