لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۷ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۵

وزیر خارجه روسیه از طالبان خواست عاملین حمله به سفارت ر وسیه در کابل را بازداشت کنند


سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه

وزیر خارجه روسیه از مقام های طالبان خواسته تا مسئولین حمله در برابر سفارت اینکشور در کابل را بازداشت و مجازات کنند.

سرگی لاوروف در نشستی که امروز دوشنبه با همتای تاجیکستانی اش در مسکو داشت، گفت که روسیه در مورد تازه ترین تحولات پس از حمله امروز در کابل، با مقام های طالبان در تماس است.

" دو تن از همکاران ما کشته شدند. ما تدابیر را به خاطر تقویت امنیت محوطه سفارت افزایش داده ایم. همچنان با منابع استخباراتی افغانستان در تماس استیم. امیدواری داریم که مسئولان این حمله تروریستی بازداشت شوند و به زودی مورد مجازات قرار گیرند."

در نشست امروز در مسکو، سرگی لاوروف و همکارانش به یادبود از کارمندان سفارت روسیه که در کابل کشته شدند، یک دقیقه سکوت کردند.

نشان رسمی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل ( یوناما) در افغانستان
نشان رسمی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل ( یوناما) در افغانستان

از جانب دیگر، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" این رویداد را نکوهش کرده است. یوناما از مقام های طالبان خواسته تا از امنیت مکان ها و نماینده گی های دیپلوماتیک در افغانستان اطمینان دهند.

در حمله به سفارت روسیه در کابل دو تن از کارمندان سفارت کشته شده اند

اتحادیه اروپا هم به انفجار امروز در برابر سفارت روسیه در کابل واکنش نشان داده و آنرا تقبیح کرده است.

وزارت خارجه حکومت طالبان هم ضمن نکوهش حمله امروز گفته که آنها با روسیه روابط نزدیک دارند و اجازه نمی‌ دهند که این گونه حملات بر روابط افغانستان و روسیه تاثیر منفی بگذارد.

سفارت ایران در کابل نیز با محکوم کردن این رویداد گفته که سازمان دهنده گان این انفجار باید بازداشت و مجازات شوند.

عبدالنافع تکور سخنگوی وزارت داخله حکومت طالبان گفته است که هدف حمله امروز (۱۴ سنبله) سفارت روسیه در کابل بوده است.

حامد کرزی
حامد کرزی

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته که در مورد رویداد با ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان از طریق تیلفون گفتگو کرده و حمله امروز را به مردم و مقام های روسیه تسلیت گفته است.

عبدالله عبدالله رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی، هم ضمن تقبیح این رویداد گفته که هدف قرار دادن غیرنظامیان، خلاف هر گونه اصول اسلامی و انسانی است.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

مسئولیت انفجار امروز در برابر سفارت روسیه در کابل را کسی یا گروهی نپذیرفته است.

خبرگزاری RIA نوویستی روسیه گزارش داده که هنگام انفجار، یک مقام سفارت روسیه مشغول نام خوانی کسانی بود که منتظر گرفتن ویزه بودند.

بیش از یک سال از بازگشت طالبان به قدرت می گذرد و این نخستین بار است که حمله ای بر یک مکان دیپلوماتیک در قلب شهر کابل رخ می دهد.

XS
SM
MD
LG