لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۵

دهها تن در کابل خواهان باز گرداندن دارایی های منجمد شده افغانستان گردیدند


تصویر آرشیف

دهها تن از افراد در کابل در اعتراض به اقدام اخیر ایالات متحده در خصوص دارایی های منجمد شدهٔ افغانستان٬ راهپیمایی کردند.

این عده که به روز شنبه برخی از جاده های کابل را با شعار های دست داشته شان پیمودند، در صحبت با رادیو آزادی گفتند٬ فیصله اخیر ایالات متحده که بخشی از پول‌های منجمد شده افغانستان به سویس انتقال شود، نادرست است.

در یک نوار صوتی که به رادیو آزادی فرستاده شده است٬ ظاهرآ یک شخص ادعا می کند که این تظاهرات از سوی طالبان سازماندهی شده بود.

یکی از اشتراک کننده ها چنین میگوید:

«شاهد الله هستم دانشجوی پوهنتون کابل، ما این‌جا جمع شده‌ایم زیرا آمریکا پول‌های منجمد شده ما را مصادره کرده و ما می‌خواهیم که ایالات متحده این پول‌های منجمد شده را آزاد کند، زیرا ۹۶ در صد مردم افغانستان امروز در فقر زندگی می‌کنند.»

موضوع پول های منجمد شدهٔ افغانستان در بیرون از این کشور در جریان یک سال گذشته موضوع داغ مورد بحث و منازعه بوده است

مظاهره کننده ها به مشکلات اقتصادی در افغانستان نیز اشاره کرده و شعار می دادند که این کشور برای رسیده گی به مشکلات خود٬ به پول های خود نیاز دارد.

یکی دیگر از مظاهره کننده ها نیز گفت :

«اسم من ببرک است، این‌جا آمده اند چون آمریکا شخصاً حقوق بشر را زیر پا گذاشته، پول ملت ما افغانستان را زیر پا گذاشته است، این مردم پول مردم افغانستان را می‌خواهند.»

از سوی دیگر شماری از تظاهرات کنند‌گان می‌گویند که اگر خواست آنان پذیرفته نشود به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

این تظاهرات در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده اعلام کرده که سه و نیم میلیارد دالر از پول‌های منجمد شده افغانستان به بانک BIS در سویس انتقال می‌شود، اما حکومت طالبان به آن دسترسی نخواهد داشت.

پس از حاکمیت طالبان در افغانستان بیش از ۹ میلیارد دالر سرمایه این کشور در بیرون از افغانستان منجمند شده و تلاش طالبان برای دسترسی به این دارایی ها تاکنون نتیجه یی نداده است.

XS
SM
MD
LG