لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۱

اقدام وضع تعزیرات جدید علیه روسیه؛ پوتین اروپا را به استفاده از سلاح هسته‌ای تهدید کرد


UKRAINE-CRISIS/RUSSIA-SANCTIONS

جوزپ بورل رئیس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا گفت که با هماهنگی شرکای‌شان در اسرع وقت در باره تدابیر پیشگیرانه اضافی علیه روسیه تصمیم می‌گیرند.

او گفت که اتحادیه اروپا و اقدامات محدود کننده را چه از لحاظ شخصی و چه در عرصه سکتوری، مطالعه و اتخاذ خواهد کرد.

بورل همچنان گفت که تصمیم نهایی در باره وضع تعزیرات جدید علیه روسیه نیاز به نشست رسمی وزرای خارجه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا دارد.

پیش از این، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بسیج جزئی نیروهای نظامی روسیه را برای به گفته او کمک به آزادی منطقه دنباس در شرق اوکراین دستور داده است.

دنباس منطقۀ است که نیروهای روسی پس از تهاجم غیر موجه‌ای خود بر اوکراین در ماه فبروری، در این اواخر مناطق زیادی را از دست داد.

این سخنان یک روز پس از آن بیان می‌گردد که روسیه در مناطق اشغالی در شرق و جنوب اوکراین برگزاری رای‌گیری را در ارتباط به الحاق این مناطق به روسیه اعلان کرده است. اقدامی که خشم و محکومیت جامعه بین‌المللی را بر انگیخته است.

رئیس جمهور پوتین همچنین گفت، تهدید او به استفاده از هر چیزی که در اختیار دارد، برای حفاظت از خاک روسیه «اضافه حرفی» نیست.

بلکه اشارهٔ او به طور گسترده به سلاح هسته‌ای است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل رئیس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا دیروز چهارشنبه در اعلامیه‌ای گفت، روسیه، با اعلان بسیج جزئی نیروها، با حمایت از راه اندازی همه پرسی غیرقانونی در سرزمین‌های اشغالی اوکراین و با تهدید جدید به استفاده از سلاح‌‌های تخریب جمعی راه مقابله را در پیش گرفته است.

او اضافه کرد که اشاره به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، عزم و اتحاد کشور‌های عضو اتحادیه اروپا را برای ایستادن در کنار اوکراین و حمایت همه‌ جانبه از توانایی کی‌یف برای دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت آن کشور، هیچ گاه متزلزل نمی‌کند.

در اشاره به تهدید اروپا با سلاح هسته‌ای بورل افزود که این به تمامی جهان خطر است و جامعه بین‌المللی باید از خود واکنش نشان دهد.

به گفتهٔ بورل ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا باید بر حمایت مداوم خود از اوکراین تاکید کنند و افزود که باید جامعه بین‌المللی را در مورد وضعیت غیرقابل قبولی که پوتین به میان آورده، آگاه کنند.

XS
SM
MD
LG