لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۴۷

مقامات محلی طالبان در مورد کشته شدن یک بزرگ قومی نورستان٬ تحقیق می‌کنند


تصویر آرشیف: پارون- ولایت نورستان

به دنبال اعتراض باشندگان ولسوالی مندول ولایت نورستان به خاطر کشته شدن بهرام الدین قوماندان امنیۀ سابق این ولسوالی در حکومت مخلوع افغانستان ، یک مقام محلی طالبان در نورستان می گوید که به کابل رفته است و در آنجا در بارۀ چگونگی کشته شدن این فرد با مقام ها گفتگو می کند.

غلام قادر حیدری ولسوال طالبان برای ولسوالی مندول ناوقت روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که در سفر به کابل٬ دو ولسوال دیگر نورستان نیز با او همراه هستند. وی به ادامه افزود:

« صرف من نَه بلکه دیگر ولسوال های نورستان غربی نیز به کابل آمده اند. با بزرگان صحبت می کنیم. به تشویش هستیم که چرا این رویداد اتفاق افتاد. بزرگان به ما اطمینان داده اند. در این مورد به طور کامل تحقیق می کنیم.»

شماری از باشنده گان ولسوالی مندول ولایت نورستان ادعا می کنند که بهرام الدین، در نتیجۀ لت و کوب از سوی طالبان جان باخته است. به گفتۀ آن ها، طالبان به بهانۀ کمک رسانی به سیلاب زدگان در مندول، بهرام الدین را به لغمان فراخوانده بودند و پس از بازداشت او را کشتند.

ولسوال طالبان برای ولسوالی مندول تایید کرد که این شخص فرا خوانده شده بود تا به عنوان یک بزرگ قومی پیشنهاداتش را در بارۀ کمک رسانی به آسیب دیده‌گان سیلاب ارائه کند اما به گفتۀ او بهرام الدین سپس دستگیر شد.

بهرام الدین که به عنوان بزرگ قومی ولسوالی مندول ولایت نورستان نیز شناخته میشود٬ فرمانده پولیس این ولسوالی نیز بود.
بهرام الدین که به عنوان بزرگ قومی ولسوالی مندول ولایت نورستان نیز شناخته میشود٬ فرمانده پولیس این ولسوالی نیز بود.

یک باشندۀ ولسوالی مندول که خواست به دلیل حساسیت موضوع نامش افشا نشود، به رادیو آزادی گفت که نشانه های از شکنجه در بدن بهرام الدین دیده شده است.

«طالبان با فریب او را فراخواندند، بازداشتش کردند و بدون اثبات گناه او را بردند و زیر لت و کوب جان باخت.»

سه ولسوال نورستان به کابل رفته اند تا درمورد قتل بهرام الدین از مسوولین پرس و پال کنند

در ویدیویی که از ولسوالی مندول در اختیار رادیو آزادی قرار گرفته است، دیده می شود که هزاران تن گردهم آمده اند و یک تن كه عالم دینی معرفى شده قتل بهرام الدین را نکوهش می کند.

سخنران به گفتۀ مردم محلی ، مولوی دیوبندی مسئول امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان در مندول است.

او می گوید که بهرام الدین هیچ کاری بر ضد طالبان نکرده بود و قاتلانش باید مجازات شوند.

به روز پنجشنبه گزارش هایی نیز منتشر شد که در آن گفته شده بود٬ باشندگان ولسوالی مندول٬ این ولسوالی را از تصرف طالبان خارج کرده اند.

اما خالد افغان یک باشندۀ مندول گفت که ولسوالی سقوط نکرده است.

او افزود:

«مردم در ولسوالی مندول در برابر این گونه قتل اعتراض کردند ، به مقر ولسوالی و قوماندانی امنیه رفتند. آنجا تظاهرات کردند و گفتند که از امارت اسلامی جدی می خواهند که چنین کار ها را توقف دهند.»

در این میان ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان در واتس اپ به رادیو آزادی نوشت که تحقیقات شان در مورد چگونگی کشته شدن بهرام الدین ادامه دارد.

طالبان پس از بازگشت به قدرت در ماه آگست پارسال عفو عمومی را در افغانستان اعلام کردند اما گروه های حقوق بشری طالبان را متهم کرده اند که با وجود این اعلام ده ها تن از نظامیان حکومت مخلوع افغانستان را بدون محاکمه کشته اند. اتهامی که طالبان آن را رد می کنند.

XS
SM
MD
LG