لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۵۲

شکایت باشندگان کابل از افزایش نرخ پیاز و بادنجان رومی


باشندگان کابل از افزایش نرخ بادنجان رومی و پیاز شکایت دارند.

در حالی که صادرات سبزیجات به ویژه بادنجان رومی و پیاز از افغانستان به پاکستان بیشتر شده، اما بلند رفتن بهای این سبزیجات در افغانستان شماری از شهریان کابل را نگران کرده است.

آنان می‌گویند که صادرات بادنجان رومی و پیاز به پاکستان بهای آنها را در افغانستان افزایش داده است.

به گفتۀ آنان، در حال حاضر یک سیر بادنجان رومی در بازارهای کابل به ۴۰۰ افغانی به فروش می‌رسد که سال قبل بهای آن ۸۰ افغانی بود و بهای پیاز هم نسبت به سال پیش به گونۀ بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

حاجی میرزا، باشندۀ شهر کابل در این باره تاجران را مقصر می‌داند: "امروز بیکاری در افغانستان به اوج خود رسیده است، در این حالت بهای مواد خوراکی به ویژه بادنجان رومی بلند رفته است، اما تاجران ما همین سبزیجات را به پاکستان صادر می‌کنند و در غم هموطنان خود شان نیستند."

تاج محمد، دیگر باشندۀ شهر کابل از مسئولان تقاضا دارد که برای نگهداری سبزیجات در داخل کشور سردخانه بسازند و در صورت نیاز از آن استفاده کنند: "در این اواخر بهای یکچارک پیاز یا رومی تا صد افغانی رسیده است، خواست ما این است که مسئولان باید برای نگهداری سبزیجات سردخانه‌ها را بسازند که در هنگام ضرورت از آن استفاده شود."

این در حالیست که میزان صادرات پیاز و بادنجان رومی به پاکستان افزایش یافته است.

به تازگی صادق خان، نمایندۀ ویژه پاکستان برای افغانستان در صفحۀ توییتر خود نوشته است که روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کانتینر رومی و پیاز از افغانستان وارد پاکستان می‌شود.

او گفته است که دهقانان افغان امسال حاصلات زیادی دارند و از این تجارت مفاد زیاد به دست می‌آورند.

سیلاب‌های شدید در سال جاری به بخش زراعت پاکستان آسیب رساند و به همین دلیل صادرات سبزیجات از افغانستان به پاکستان بیشتر شده است.

در همین حال اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان نیز می‌پذیرد که صادرات سبزیجات به ویژه بادنجان رومی و پیاز به پاکستان افزایش یافته است.

بازار فروش سبزیجات در یک بخشی از شهر کابل
بازار فروش سبزیجات در یک بخشی از شهر کابل

اما در مورد افزایش قیمت‌ها می‌گوید که امسال به دلیل افزایش بهای تیل، بهای مواد خوراکی نیز افزایش یافته است.

یونس مهمند، معاون این اتاق به رادیو آزادی گفت: "ببینید امسال در همه بخش‌ها قیمت‌ها بلند شده است، این چیزی را که امسال دهقانان ما کشت کرده اند همه توسط مصرف تیل بوده است، سال گذشته بهای یک لیتر دیزل در همین وقت ۴۳ افغانی بود اما امسال هنگام کشت بادنجان رومی قیمت تیل به ۱۲۰ افغانی بود، پس به همین خاطر در تمام کشور در بهای سبزیجات افزایش آمده است، این ارتباط زیاد به صادرات به پاکستان ندارد."

وی می‌گوید، در حال حاضر دهقانان در کنار زمین‌های شان یک سیر رومی را به ۲۳۰ افغانی به فروش می‌رسانند و در کنار آن انتقال آن به دیگر ولایات نیز هزینه‌بردار است.

اما به گفتۀ آقای مهمند، تلاش‌ها جریان دارد که برای نگهداری سبزیجات در داخل کشور سردخانه‌ها ایجاد شود.

وی همچنان از ایجاد کارخانۀ ساخت رب بادنجان رومی در داخل کشور سخن گفت و افزود که گفت‌وگوها در این باره با شمار زیادی از تجار ادامه دارد.

رادیو آزادی تلاش کرد در این مورد نظر وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان را بگیرد، اما مسئولان این وزارت تا زمان نشر گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ ندادند.

XS
SM
MD
LG