لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ قوس ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۰

رئیس جمهور ایالات متحده از ادامه همکاری های نظامی به اوکراین اطمینان داد


جوبایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

جو بایدن رئیس جمهور امریکا در گفتگوی تیلفونی به روز دوشنبه ۱۰ اکتوبر با همتای اوکراینی خود٬ ولودیمیر زلینسکی٬ بر ادامه حمایت واشنگتن از کییف تعهد سپرده.

بر اساس خبرنامه قصر سفید، بایدن گفته که به نیازمندی های دفاعی اوکراین رسیده گی خواهد شد و سیستم دفاع هوایی اینکشور هم مورد حمایت امریکا قرار خواهد داشت.

زلینسکی نیز در حساب تیلیگرامش پیام گذاشته و گفته است که در گفتگو با جو بایدن، اوکراین تاکید کرد که همکاری در جهت تقویت نیروی دفاعی اینکشور، اولویت درجه یک است.

گفتگوی تیلفونی بایدن و زلینسکی پس از سپری کردن روز مرگبار برای باشنده های کییف صورت گرفت.

حملات سنگین هوایی و راکتی روز دوشنبه٬ ده ها قربانی و زخمی بر جای گذاشت.

در حملات راکتی روز گذشته در اوکراین دست کم ۱۹  تن جان باختند و ۱۰۵ تن دیگر زخم برداشتند.

بایدن از این حملات به عنوان «بی رحمی مطلق» یاد کرده و آنرا جرایم جنگی خوانده است.

به گفتۀ قصر سفید، رئیس جمهور بایدن از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عنوان آغازگر جنگ یاد کرده و او را مسئول کشتار های اخیر در اوکراین دانسته است.

ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین
ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین

به دنبال حملات دیروز، که پس از ماه ها شهر کییف را هدف قرار داد، امروز سه شنبه وضعیت این شهر آرام گزارش شده است.

اما اردوی اوکراین گفته که به روز دوشنبه ۸۳ راکت از سوی روسیه بر کییف پرتاب شد که ۴۳ آن در هوا به وسیله سیستم دفاعی اوکراین نابود شده است.

وزارت وضعیت اضطراری اوکراین گزارش داده که در حملات بر مناطق رهایشی و زیربنا های کییف و سایر شهر های اینکشور، دست کم ۱۹ تن جان باختند و ۱۰۵ تن دیگر زخم برداشتند.

قرار است رهبران گروه هفت امروز سه شنبه نشست مجازی را برگزار کنند و وضعیت اوکراین را با ادامه جنگ غیر موجه روسیه در اینکشور به بررسی گیرند.

ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین خواسته تا ایالات متحده در نشست هفت کشور بزرگ صنعتی جهان، موقف گیری شدید در برابر روسیه را ادامه دهد و اقدام های مسکو را در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد نکوهش کند.

XS
SM
MD
LG