لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۱:۰۹

دیده‌بان حقوق بشر وضع محدود های روز افزون طالبان در برابر زنان افغان را محکوم کرد


 تصویر آرشیف: طالبان از گردهمایی اعتراضی زنان در کابل جلوگیری می کنند.
تصویر آرشیف: طالبان از گردهمایی اعتراضی زنان در کابل جلوگیری می کنند.

واکنش ها به وضع محدودیت های تازه از سوی حکومت طالبان بر زنان در افغانستان٬ ادامه دارد.

پتریشا گاسمن معاون بخش آسیا در دیدبان جهانی حقوق بشر ناوقت روز جمعه (۲۰ عقرب) در پیامی به رادیو آزادی گفت که طالبان بار دیگر ثابت کردند که به حقوق بنیادی بشری هیچگونه احترام و ارزشی قایل نیستند.

" واضحآ دیده می شود که طالبان می خواهند تا کدام حد پیش روند و اطمینان حاصل کنند که زنده گی برای زنان و دختران افغان تا کدام حد بدبخت تر می شود. وضعیت مانند خواب ترسناک، مضحک شده است زیرا طالبان با ادامه تطبیق پالیسی های شان می خواهند به بنیادی ترین حقوق بشری بی حرمتی کنند."

عاکف مهاجر سخنگوی وزارت امر بالمعروف و نهی از منکر حکومت طالبان می گوید که پس از این به زنان اجازه داده نخواهد شد که در پارک ها حضور یابند.

طالبان زنان را از رفتن به پارکها و تفریحگاه ها منع کرده اند و این مسئله منجر به عدم حضور خانواده ها در محلات تفریحی گردیده است
طالبان زنان را از رفتن به پارکها و تفریحگاه ها منع کرده اند و این مسئله منجر به عدم حضور خانواده ها در محلات تفریحی گردیده است

خبرگزاری رویترز به نقل از مهاجر گزارش داده که گفته است در چهارده یا پانزده ماه گذشته، آنها تلاش کردند تا شرایط را برای رفتن زنان به پارک ها بر اساس شریعت اسلامی و فرهنگ افغانستان فراهم کنند. اما او افزوده که مالکان پارک ها همکاری درست نداشتند و زنان حجاب را طوری که لازم بود، رعایت نکردند.

فعالان حقوق زنان در افغانستان می گویند که تمامی زنان و دختران چی در گذشته و چی اکنون، در پوشش کامل اسلامی در مکان های عمومی ظاهر می شوند و فرمان تازه حکومت طالبان به گفته آنها، اهانت به زنان و دختران است.

وزارت امر به معروف: زنان حجاب اسلامی را رعایت نمی کردند بنا از ورود آنان به محلات تفریحی جلوگیری شد

پس از حاکمیت دو باره طالبان، بسیاری از زنان در کابل و شهر های بزرگ چهره خود را نمی پوشانند اما با وضع محدودیت طالبان، آنها مجبور شده اند، ماسک جراحی بپوشند.

کشور های غربی همواره از طالبان خواسته اند تا حقوق بانوان در افغانستان را رعایت کنند.

اما در عمل طالبان به دختران بالاتر از صنف ششم در نزدیک به ۱۵ ماه گذشته اجازه رفتن به مکتب را نداده اند، کار برای زنان در اداره ها محدود شده است، حجاب اجباری شده، به سفر تنهایی زنان و دختران هم اجازه داده نمی شود و اکنون تمامی بانوان از رفتن به پارک ها، ورزشگاه ها و تفریحگاه ها ممنوع شده اند.

مقام های غربی بار ها گفته اند که هر گونه تعامل آنها با طالبان وابسته به رعایت حقوق زنان و دختران در افغانستان است و این یکی از دلایل اصلی بوده که تا اکنون هیچ کشوری حکومت سرپرست طالبان را به رسمیت نشناخته است.

XS
SM
MD
LG