لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۴ اسد ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۵۵

حکومت طالبان در مورد حمله یک طالب مسلح بر سربازان پاکستانی٬ تحقیق می‌کند


تصویر آرشیف: نقطه مرزی میان افغانستان و پاکستان - سپین بولدک
تصویر آرشیف: نقطه مرزی میان افغانستان و پاکستان - سپین بولدک

حکومت طالبان می‌گوید، تحقیق در مورد حملۀ یک طالب بر سربازان مرزی پاکستان را آغاز کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در حساب توییتری خود نوشته که آنان هیئت بلند پایه‌ای را برای بررسی این موضوع گماشته اند .

در بخشی از توییت مجاهد آمده است، حکومت طالبان تلاش می‌کند که پس از این چنین رویدادهایی رخ ندهد.

این درحالیست که پاکستان گذرگاه مرزی چمن را بسته است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

یک مقام نیروهای مرزی پاکستان به صدای امریکا گفته، تا زمانی که طالبان قاتل یک سرباز این کشور را نسپرده، گذرگاه چمن باز نخواهد شد.

این گذرگاه در جنوب افغانستان، روز یک‌شنبه (۲۲ عقرب) پس از آن بسته شد که گفته می‌شود، یک سرباز طالبان بر محافظان مرزی پاکستان تیر اندازی کرد که در نتیجه یک سرباز آن کشور کشته شد و دو تن دیگر‌شان زخم برداشتند.

ویدیوی این رویداد در شبکه‌های اجتماعی نیز دست به دست شده است.

عبدالحمید زهری، معاون کمیشنری پاکستان در چمن، به صدای امریکا گفته است، گذرگاه چمن تا هنگامی مسدود خواهد ماند که مسئول حمله به آنان سپرده ‌شود.

پاکستان گفته است تا زمانی که حمله کننده به سربازان پاکستانی به آنان سپرده نشود٬ دروازه سپین بولدک را باز نخواهند کرد

به گفتۀ او، مرز چمن عصر روز دوشنبه برای مدت کوتاهی به روی مردم گشوده شد، اما این مقام پاکستانی افزود که به هیچ موتر تجارتی اجازۀ رفت و آمد داده نشده است.

در همین حال محمد اسحاق دار، وزیر مالیه و عواید پاکستان روز دوشنبه با حنا ربانی ، وزیر امور خارجۀ پاکستان بخاطر سفرش به افغانستان دیدار کرده است.

رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که وزیر مالیۀ پاکستان گفته است، کشور آنان همیشه مصمم است از مردم افغانستان حمایت کند و علاقمند کار بر روی چارچوبی برای کمک به افغانستان در این دوران چالش برانگیز است.

چمن و تورخم دو گذرگاه اصلی برای رفت و آمد افغان‌ها به پاکستان دانسته می‌شود که با حاکمیت دوبارۀ طالبان، مشکل در هر دو گذرگاه بیشتر شده است.

پیش از این شهروندان افغانستان چندین بار در گفت‌وگو با رادیو آزادی از بدرفتاری مرزبانان پاکستانی در برابر خود شکایت داشتند.

ویدیو‌هایی هم منسوب به بدرفتاری مرزبانان پاکستانی با افغانان نیز پیش از این در رسانه‌های اجتماعی به نشر رسیده است.

XS
SM
MD
LG