لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۴۰

ملل متحد: حفظ حقوق زنان فکتور مهم ثبات، شگوفایی و صلح پایدار در افغانستان است


آرشیف، تظاهرات شماری از زنان معترض در شهر کابل

در روز جهانی محو خشونت علیه زنان، روزا اوتونبایوا، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که حفظ حقوق زنان فکتور مهم برای ثبات، شگوفایی و هر گونه صلح پایدار در افغانستان است.

در خبرنامه‌ای امروز دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان به نقل از خانم اوتونبایوا آمده است که نیاز است تا حقوق بنیادی زنان افغان حفظ شود.

نیاز است تا حقوق بنیادی زنان افغان حفظ شود.
نمایندۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد

در ادامه به نقل از او گفته شده‌است که گام‌های واقعی برای ایجاد فضای عاری از تمامی اشکال خشونت برداشته شود.

هرچند حکومت طالبان گفته است که در چوکات شریعت اسلام به حقوق زنان و دختران احترام دارد، شماری از مدافعان حقوق زن و نهاد های مدافع حقوق بشر طالبان را به نقض حقوق اساسی زنان متهم می‌کنند.

فوزیه کوفی، یکی از چهار عضو زن هیئت گفت‌وگو کنندۀ صلح نظام جمهوری مخلوع افغانستان می‌گوید که گروهی از زنان و مردان افغان، برای رساندن رنج و درد کنونی زنان در افغانستان به گوش جهانیان، راهپیمایی‌هایی را در چند شهر به‌شمول لندن سر از روز یکشنبه برگزار می‌کنند.

گروهی از زنان و مردان افغان، راهپیمایی‌هایی را در چند شهر به‌شمول لندن سر از روز یکشنبه برگزار می‌کنند.
فوزیه کوفی

خانم کوفی امروز جمعه به رادیو آزادی در این مورد بیشتر گفت: "زنان افغان در یک سال پسین از زمانی‌که طالبان افغانستان را تصرف کردند، بدترین نوع خشونت انسانی را توسط نظام، توسط قدرتی که در آن‌جا است، تجربه می‌کنند. خشونت در سطح خانواده و اجتماع همیشه وجود داشته است، اما به شیوۀ که امروز زنان به شکل سیستماتیک از تمام عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، کار، تحصیل حذف شده‌اند، در تاریخ بشریت شاید در دیگر کشور ها سابقه نداشته باشد. به همین ما زنان و مردان به تاریخ ۲۷ نومبر راهپیمایی را از لندن آغاز می‌کنیم و به واشنگتن، کانادا، آلمان، پاکستان و سایر جا ها ادامه پیدا می‌کند، به‌خاطر ایجاد آگاهی، فشار بالای دولت‌های مختلف و مطرح کردن مشکلات زنان."

روز جهانی محو خشونت علیه زنان امروز در حالی فرا رسیده که به‌گفتۀ سازمان ملل متحد، افغانستان یگانه کشور جهان است که دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب و زنان از مشارکت سیاسی محروم استند.

XS
SM
MD
LG