لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۵۰

روزنامه دیلی تلگراف: اسلام آباد خواهان تقویت تدابیر امنیتی دیپلومات‌ها و کارمندان خود در افغانستان شد


نمایی از یک ساختمان دولتی در اسلام آباد - پاکستان

روزنامه دیلی تلگراف

  • روزنامه بریتانوی دیلی تلگراف در شماره تازه خود در مورد حمله روز جمعه بر سفارت پاکستان در کابل مطلبی را به نشر رسانده و گفته است که وزارت خارجه پاکستان شارژ دافیر سفارت حکومت طالبان را در اسلام آباد احضار کرده و مراتب تاثر عمیق خود را به خاطر این رویداد به وی ابراز کرده است.

روزنامه گفته است که عبیدالرحمن نظامانی شارژدافیر پاکستان در کابل از این رویداد جان سالم بدر برد و دنیا نیز این رویداد را فورآ محکوم کرد.

به نوشته دیلی تلگراف٬ وزارت خارجه پاکستان به شارژدافیر طالبان در اسلام آباد گوشزد کرده است که تامین امنیت دیپلومات ها و کارمندان سفارت و قنسلی های پاکستان به دوش حکومت سرپرست طالبان است. در بیانیه وزارت خارجه اسلام آباد آمده است که این رویداد نشاندهندهٔ خلا جدی امنیتی در أفغانستان است.

روزنامه در ادامه نوشته است که اسلام آباد خواهان دستگیری عاملان این رویداد٬ تحقیق در مورد بی پروایی در تامین امنیت سفارت و همچنان اتخاذ تدابیر جدی امنیتی در سفارت و قنسلی های پاکستان در أفغانستان شده است.

دیلی تلگراف در ادامه مطلب به واکنش وزارت خارجه ایالات متحده در همین ارتباط نیز اشاره کرده است. روزنامه به نقل از ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نوشته است که آنان به خاطر حمله بر یک دیپلومات درکابل عمیقآ نگران اند و میخواهند تا در این زمینه تحقیقات شفاف صورت گیرد.

از سوی دیگر وزارت خارجه حکومت طالبان گفته است که کوشش می کند تا عاملین این رویداد تحت پیگرد قرار گیرند. امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در این مورد در یک صحبت تلفنی با بلاول بوتو وزیر خارجه پاکستان٬ اطمینان داده است.

روزنامه استارز اند استرایپس

  • در همین حال روزنامه ستارز اند سترایپس در مطلبی به موضوع قطع نشرات رادیو آزادی و صدای امریکا در أفغانستان پرداخته است.

روزنامه به نقل از طالبان نوشته است که نشرات این دو رادیو به دلیل عدول از قوانین رسانه یی و عدم توازن در نشرات شان٬ ممنوع گردیده است. اما این تصمیم طالبان با واکنش های بین المللی رو به رو گردیده و اداره امریکایی حمایت کنندهٔ این دو رادیو ضمن تقبیح این عمل طالبان گفته است که طالبان اجازه نمی دهند مردم به اطلاعات و گزارش های سانسور ناشده دسترسی داشته باشند.

اماندا بنیت رئیس اجرائیوی این اداره گفته است که این عمل طالبان نمیتواند جلو آنان را بگیرد زیرا ما در جستجوی یافتن راه های بدیل برای آغاز مجدد نشرات هستیم.

طالبان به روز پنجشنبه نشرات موج اف ام و موج متوسط رادیو آزادی و صدای امریکا را در أفغانستان قطع کردند٬ اما نشرات این دو رسانه روی أمواج کوتاه و همچنان از طریق رسانه های اجتماعی و ویب سایت ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG