لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۶ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۱۱

طالبان: عاملین حمله به سفارت پاکستان در کابل به زودی بازداشت خواهند شد


دروازه ساختمان سفارت پاکستان در منطقه کارته پروان کابل

طالبان اطمینان داده‌اند که به زودی عاملان حمله به سفارت پاکستان در کابل را دستگیر خواهند کرد.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید که امیر خان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان شب گذشته در تماس تلفنی با بلاول بوتو وزیر امور خارجه پاکستان در این مورد صحبت کرده‌است.

بلاول بوتو زرداری وزیر خارجه پاکستان از طالبان خواسته است تا امنیت دیپلومات‌های پاکستانی در افغانستان را تأمین کنند.

بلاول بوتو از متقی خواسته است تا جلو تروریست‌هایی را بگیرد که به‌گفته او می‌خواهند به روابط افغانستان و پاکستان آسیب برسانند.

وزارت خارجه پاکستان اطمینان داده که به فعالیت‌های دیپلوماتیک خود در افغانستان ادامه خواهد داد.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان
امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان

هم‌زمان عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان نیز در صفحه تویتر خود درباره این گفت‌وگوی تلفنی نوشته است.

قوماندانی امنیه طالبان در کابل: یک مظنون رویداد حمله به سفارت پاکستان با دو میل اسلحه بازداشت شده است

او می‌افزاید: "امیرخان متقی به وزیر امور خارجه پاکستان اطمینان داده که به امنیت سفارت توجه ویژه‌ای خواهد شد و برای یافتن عاملان این حادثه و تسلیم کردن آن‌ها به پنجه قانون تلاش خواهند کرد."

روز گذشته، عبیدالرحمن نظامانی در داخل سفارت پاکستان در کارته پروان کابل هدف قرار گرفت، اما جان سالم به در برد و یکی از محافظان وی به شدت زخمی شد.


محمد صادق نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان صبح امروز در صفحه تویتر خود نوشت که سرباز محمد اسرار که در این حادثه زخمی شده بود، شب گذشته با طیاره ویژه به پشاور منتقل شد.

وی افزود که دولت پاکستان امکانات کامل را برای کار مؤثر و امنیت دیپلومات‌های خود فراهم خواهد کرد.

قوماندانی امنیه کابل در حکومت طالبان می‌گوید که پس از حمله به سفارت پاکستان در کارته پروان، عملیات جستجو را در ساحه انجام داده و یک مظنون را با دو میل سلاح دستگیر کرده‌اند.

همچنین در پی واکنش به حمله به سفارت پاکستان در کابل، شورای امنیت سازمان ملل نیز این رویداد را محکوم کرد و خواستار حفظ امنیت مناطق دیپلوماتیک و دیپلومات‌ها شد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در صفحه فیس‌بوک خود برقراری روابط مسالمت‌آمیز میان دو کشور همسایه را به نفع صلح و ثبات هر دو کشور و منطقه خواند.

اما نجیب‌الله علی‌خیل سفیر سابق افغانستان در پاکستان که دخترش یک‌ونیم سال پیش در اسلام‌آباد ربوده شده بود، با اشاره به حمله به سفارت پاکستان در کابل نوشت: "حفاظت از دیپلومات‌های خارجی بر عهده کشور میزبان است، اما متأسفانه یک‌ونیم سال پیش، برخلاف تمام اصول بین‌المللی و اسلامی، دخترم در روز روشن در اسلام‌آباد ربوده شد و عاملان آن دستگیر نشدند و این حادثه از سوی کشور میزبان پنهان شد."

نجیب علی‌خیل افزود که هدف اصلی این کار توهین به احساسات کشور و ملت ما بوده است.

این اولین بار نیست که نماینده‌گی دیپلوماتیک در افغانستان مورد حمله قرار می‌گیرد، پس از حاکمیت دوباره طالبان سفارت روسیه در کابل نیز در ماه سنبله مورد حمله قرار گرفت که تلفاتی نیز در پی داشت.

داعش مسئولیت حمله به سفارت روسیه را بر عهده گرفت، اما تا هنوز کسی مسئولیت حمله به سفارت پاکستان در کابل را بر عهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG