لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۵ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۰

اظهارات سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان انتقاد‌ها و واکنش‌هایی را بر انگیخته است


ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان در میان جمعی از طالبان

شماری از استادان پوهنتون و جوانان به اظهارات اخیر سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان واکنش شدید نشان دادند.

آنان به رادیو آزادی گفتند، سال‌ها درس خوانده اند و برای ارتقای مهارت‌های خود تلاش کرده اند، اما سخنان اخیر ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی آنها را ناامید کرده است.

ندا محمد ندیم به تازگی در سخنرانی‌اش در یک نشست از افرادی که در ۲۰ سال گذشته ماین‌های بیشتری را منفجر کرده اند، به عنوان افراد ممتاز یاد کرده است.

این سخنان او شماری از استادان پوهنتون‌ها و جوانان را ناامید کرده است.

عبدالوارث رادمان، استاد یکی از پوهنتون‌های خصوصی به رادیو آزادی گفت، چنین اظهاراتی جوانان را نسبت به آینده ناامید می‌کند.

"چنین سخنان می‌تواند عواقب ناگواری در پی داشته باشد، چنین اظهاراتی می‌تواند فرهنگ افراطیت دینی را تشویق کند، هر جامعه‌ای که افراط گرایی در آن بیشتر متصور باشد، آینده و فردای آن جامعه بیشتر متاثر از یک چنین رویکردی متاسفانه خواهد بود."

سه تن از محصلین پوهنتون کابل
سه تن از محصلین پوهنتون کابل

در همین حال شماری از جوانان نیز به اظهارات اخیر سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان واکنش نشان دادند و می‌گویند که چنین اظهاراتی بر جوانان تأثیر منفی می‌گذارد.

دو تن از جوانان که به دلیل مشکلات امنیتی از گفتن نام‌شان در گزارش خودداری کردند به رادیو آزادی گفتند:

یکی از محصلین: اظهارات وزیر تحصیلات عالی ما را واقعا نا امید ساخته است

"ناامید کننده است و جوانان دیگر هم تشویق می‌‎شوند و این به نحوی ترویج خشونت در جامعه اساسش گذاشته می‌شود و این در درازمدت باعث ویرانی و نابودی جوانان و جامعۀ ما می‌شود."

"این یک تاثیر بسیار منفی روی جوانان جامعه می‌گذارد. امروز طالبان همه چیز را تقریباً به بازی گرفته اند و این که امروز طالبان بیایند و بدون امتحان وارد دانشگاه شوند بسیار یک گپ بی‌منطق است."

به گفتۀ این جوانان در این مواقع حساس باید از این گونه صحبت‌ها پرهیز شود.

ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان
ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان

ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان روز یک‌شنبه در نشستی در ولایت هرات ضمن اشاره به موضوع ارزیابی مدارک تحصیلی گفت:

"از یک مجاهدی که دستار بندی هم کرده است و ۲۰ سال را در خستگی گذرانده است، حالا به او می گوئید بیا امتحان بده و وی در تمام مسایل هم آگاه نیست پس گناه او این نیست در ۲۰ سال گذشته با کفار جنگیده است. درجۀ امتیاز وی این خواهد بود که هرقدر ماین‌ها را انفجار داده است امتیاز بیشتری خواهد داشت."

تلاش کردیم دیدگاه ضیاءالله هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان را در مورد اظهارات ندا محمد ندیم داشته باشیم، اما وی تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد.

این در حالیست که در گذشته نیز اظهارات جنجالی ندا محمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان با واکنش شدید مردم مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG