لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۴۹

نمایندهٔ ویژهٔ امریکا برای افغانستان با مقامات امارات متحده و شخصیت های افغان دیدار کرد


توماس وبست، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای افغانستان

توماس وبست، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای افغانستان در جریان چندین روز اقامت در امارات متحدۀ عربی با مقام‌های آن کشور در مورد افغانستان گفت‌وگو کرده ‌است.

آقای ویست روز پنجشنبۀ در صفحۀ توییترش نوشته است که با مقام‌های امارات متحده عربی در مورد حفاظت از حقوق اساسی افغان‌ها و مبارزه در برابر ظهور مجدد تهدیدات تروریستی بحث کرده‌ است.

او نوشته است:

"امارات متحدۀ عربی در موضوع افغانستان نقش مهمی را ایفا کرده می‌تواند، این کشور در دیپلوماسی فعال است، برای مدت طولانی مرکز تجارت‌های افغانی بوده که خواهان رشد اقتصادی است و با بیشتر جوامع با نفوذ روابط مهم دارد، ما با امارات متحدۀ عربی در افغانستان در مورد اولویت‌های مشترک، از برگرداندن دختران به مکاتب تا پالیسی‌های که باعث جلب سرمایه‌گذاری می‌شود، به هماهنگی حیاتی ادامه خواهیم داد."

آقای ویست پیش ازین در سفرش به هند و جاپان نیز با مقام‌های این کشورها در مورد ممنوعیت‌ها بر زنان و آموزش زنان و دختران افغان گفت‌وگو کرده‌است.

تصویر آرشیف: دیدار نماینده خاص ایالامتحده با تعدادی از زنان افغان در ترکیه
تصویر آرشیف: دیدار نماینده خاص ایالامتحده با تعدادی از زنان افغان در ترکیه

اما شماری از زنان در افغانستان که زیر حاکمیت طالبان زندگی می‌کنند، می‌گویند که این سفرها و نشست‌ها بر زندگی‌شان کدام تأثیر مثبتی نداشته است.

یکی از زنان ولایت لوگر: نشست های بین المللی و منطقوی که تاکنون دایر شده است هیچ تاثیرمثبتی بر زنده گی زنان و دختران درافغانستان نداشته

یک تن از زنان باشندۀ لوگر که به دلیل تهدیدات امنیتی نمی‌خواهد نام‌اش در گزارش گرفته شود، به رادیو آزادی گفت:

"تا کنون نشست‌های که در مورد زنان افغان در کشورهای جهان صورت گرفته و این‌که آن‌ها فکر می‌کنند که به زنان افغان حقوق‌شان داده شود، اما کدام تغییری خاص تا کنون نمی‌بینم، بخاطریکه من در افغانستان زندگی می‌کنم و عملاً کار می‌کنم، تا کنون در زند‌گی ما کدام تغییری مثبت نیامده است."

آقای ویست همچنان در سفرش به امارات متحدۀ عربی با حامد کرزی، رئیس جمهور اسبق افغانستان، ملا یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان و برخی دیگر سیاسیون افغانستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

او گفته بود که در این سفرها با مقام‌های کشورهای یاد شده و افغان‌های مقیم این کشورها در مورد موضوعات مختلف افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد.

سفر های توماس ویست به روز پنج‌شنبه پایان یافت.

XS
SM
MD
LG