لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۱

یونیسف: افغانستان با جدی‌ترین بحران بشری روبه‌رو است


توزیع نان خشک رایگان در افراد بی‌بضاعت در کابل. عکس از آرشیف

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) وضعیت بشری در افغانستان به خصوص کودکان را بدترین در سطح جهان خوانده است.

سلام الجنابی سخنگوی یونیسف شام روز شنبه (دهم دسمبر) به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر میلیون‌ها تن در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند:
"افغانستان هنوز هم با بدترین بحران بشری در جهان مواجه است. بیش از ۲۸ میلیون تن به کمک‌های بشری نیاز دارند که نصف از آنها کودکان هستند. تخمین می‌شود که بیش از ۶۵ درصد نفوس افغانستان در سال پیشرو به کمک‌های بشری نیاز خواهند داشت. دیده می‌شود که وضعیت زنان و دختران افغان نیز بدتر شده، زیرا دختران از آموزش در مکاتب متوسطه و لیسه‌ها محروم شده اند و بسیاری از زنان اجازه کار را ندارند، این امر بحران اقتصادی برای خانواده‌ها و کودکان افغان را وخیم‌ تر می‌سازد."

سازمان ملل متحد و سایر نهادهای بین‌المللی نیز در مورد گسترش بحران اقتصادی در افغانستان هشدار داده ،گفته اند که این مشکل باعث شده تا هر شب میلیون‌ها کودک افغان گرسنه بخوابند.

هر روز کودکانی زیاد افغان که به دلیل کمبود مواد غذای از سوء تغذیه رنج می‌برند، به مراکز صحی در افغانستان برده می‌شوند و ادارۀ یونیسف می‌گوید که به آنها یک مقدار غذای مقوی می‌دهد.

یک فامیل بی بضاعت در ولایت غور، پدر خانواده به رادیو آزادی گفته است که بخاطر تهیه غذا برای کودکانش تمام وسایل خانه را فروخته و فعلاً دیگر چیزی برای فروش در خانه اش نمانده است
یک فامیل بی بضاعت در ولایت غور، پدر خانواده به رادیو آزادی گفته است که بخاطر تهیه غذا برای کودکانش تمام وسایل خانه را فروخته و فعلاً دیگر چیزی برای فروش در خانه اش نمانده است

یک زن که کودکی را به یکی از مراکز صحی آورده می‌گوید:
"مادرش شیر ندارد، به او این مواد انرژی زا داده می‌شود و به کمک این مواد، کمی قوت و وزن گرفته است."

سلام الجنابی، سخنگوی صندوق کودکان ملل متحد در افغانستان، می‌گوید که با توجه به بحران بشری و اقتصادی موجود در افغانستان، این اداره خواستار بزرگترین کمک مالی از کشورهای جهان شده است:

"یونیسف بزرگترین درخواست کمک را برای یک کشور واحد یعنی افغانستان، آغاز کرده است. برای سال ۲۰۲۳ یونیسف خواستار ۱.۷ میلیارد دالر امریکایی کمک شده تا به ۱۹ میلیون تن در افغانستان، از جمله ۱۰ میلیون کودک کمک کند."

به گفته صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در افغانستان، بیشتر بودجه درخواست شده، مصرف خدمات صحی در افغانستان خواهد شد که هدف آن دسترسی به ۱۹ میلیون نیازمند در این کشور است.

XS
SM
MD
LG