لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۸ سرطان ۱۴۰۳ کابل ۰۰:۳۷

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان: طالبان خواهان تمدن و توسعه نیستند


ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان
ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان

سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان بار دیگر اظهاراتی را مطرح کرده که با واکنش گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

در ویدیوی جدیدی که دیروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، ندا محمد ندیم می‌گوید که آنان خواهان تمدن و توسعه نیستند.

وی در بخشی از سخنرانی خود که در میان جمعی از هواداران طالبان ابراز کرد٬چنین گفته است:

"اگر هدف اصلی امارات اسلامی پیشرفت و تمدن مردم بود پس از ابتدا هم به جنگ ضرورت نبود، اسامه را هم تسلیم می‌کرد و زنان را هم همانطور که حالا می‌خواهند آزاد می گذاشت."

او در این ویدیو در خصوص منع تحصیل زنان و محدودیت‌های اعمال شده بر آنها می‌گوید، اگرسلاح هسته‌یی هم بر آنها استفاده شود این محدودیت‌ها برداشته نمی‌شوند.

ندا محمد ندیم همچنین اعتراف می‌کند که اسامه بن لادن رهبرسابق شبکۀ القاعده در اولین دور حکومت آنان که ایالات متحده خواهان استرداد شود، در افغانستان و با آنها بود.

تصویر آرشیف: اسامه بن لادن ( نفر دست چپ) و ایمن الظواهری رهبران پیشین شبکه القاعده
تصویر آرشیف: اسامه بن لادن ( نفر دست چپ) و ایمن الظواهری رهبران پیشین شبکه القاعده

ندا محمد ندیم درحالی از حضور اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکۀ القاعده در افغانستان سخن می‌زند که ایمن الظواهری، یکی دیگر از رهبران شبکۀ القاعده در ۲۱ جولای سال جاری میلادی در یک حملۀ هواپیمای بدون سرنشین امریکا در کابل تحت حاکمیت طالبان کشته شد.

اظهارات سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان بار دیگر واکنش‌های شماری زیادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی و کارشناسان سیاسی را در پی داشته است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با نشر این ویدیو نوشته اند، طالبان خود اعتراف می‌کنند که خواهان توسعه و تمدن افغان‌ها نیستند.

عصمت قانع تحلیلگر افغان: وزیرتحصیلات عالی متاسفانه نه سواد دینی و نه سواد افغانی دارد و نه ضرورت‌های جامعه افغانی و نه از ضرورت‌های کشور چیزی می‌داند

شمار دیگر نوشته اند، مشخص شد که حاکمان طالبان با گروه‌های تروریستی مانند القاعده در ارتباط هستند.

عصمت قانع، تحلیلگر سیاسی می‌گوید که سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان سواد افغانی و دینی نداشته و درکی از ضرورت‌های جامعۀ افغانستان ندارد.

"وزیرتحصیلات عالی متاسفانه نه سواد دینی و نه سواد افغانی دارد و نه ضرورت‌های جامعه افغانی و نه از ضرورت‌های کشور چیزی می‌داند، کسی هست که در کویته تولد و زندگی کرده است یک امتیازی که دارد معتمد ملا هبت الله است، بخاطر تقرر اش در این پست مصلحت شده است ."

عزیز معارج، دیپلومات پیشین اظهارات ندا محمد ندیم را پروژه‌یی و استخباراتی می‌خواند.

" ندیم خود صلاحیت ندارد به اوهدایت داده شده و او وظیفه دارد، این یک برنامه از سوی جهان است که بیاید و برای تغییر نظام در افغانستان اقدام کند، آنها تغییر نظام با طالبان را در توافقنامۀ دوحه پذیرفته بودند، بخاطر جنگ اوکراین تاخیر به میان آمد، بنااً برای آن شرایط ذهنی وعینی را مساعد می‌سازد و می‌خواهند که با ملت فاصله ایجاد شود، آنها شرایط را برای ماده چهل و یکم فصل پنجم شورای امنیت زمینۀ تصمیم‌گیری را فراهم می‌سازند که جهانیان در مورد آن فیصله کنند و نظام تغییر کند و یک اداره موقت به میان بیاید."

ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان چندی پیش هم آموزش دختران را فرهنگ غربی خوانده و گفته بود که این فرهنگ در زمان امان‌الله خان و محمد ظاهر شاه، پادشاه پیشین افغانستان به این کشور آورده شده است.

اما در آن زمان ضیاء احمد هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان گفت که این ویدیو مربوط به زمانی است که ندا محمد ندیم والی کابل بود.

او چند روز پیش نیز از آدرس وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان تحصیلات عالی دختران را تا امر بعدی ممنوع کرد.

XS
SM
MD
LG