لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۶:۵۵

روزنامهٔ اندیپندینت: برخی ها در افغانستان خواهان محاکمه شهزاده هری شده اند


شهزاده هری ( چپ) با یکی دیگر از افسران نظامی بریتانیا در کنار هلیکوپتر آپاچی در جنوب افغانستان

روزنامه اندیپندینت

  • روزنامه بریتانوی اندیپندینت در تازه ترین شماره خود بخشی از واکنش ها در مورد اعتراف شهزاده هری در خصوص کشتن ۲۵ تن از طالبان را منعکس کرده و نوشته است که مردم در جریان اعتراضات در افغانستان خواستار محاکمه شهزاده هری شده اند.

شهزاده هری در کتاب خود که زیر عنوان « سپییر» یا اضافی/فالتو نوشته و بخش های از آن پیش از چاپ در اسپانیا افشا شده نوشته است که وی در جریان سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی که به عنوان پیلوت هلیکوپتر اپاچی در افغانستان خدمت میکرد٬ ۲۵ طالب را کشته است.

وی درعین حال نوشته است که به این کار خود نه پیشیمان است و نه هم افتخار میکند٬ بلکه به گفته وی این افراد را طوری از بین برده است مانند دانه های شطرنج که از روی تخته حذف می شوند.

اظهارات شهزاده هری با واکنش های تندی در داخل بریتانیا و جهان رو برو گردیده است.
این روزنامه به برگزاری یک گردهمایی در هلمند نیز اشاره کرده که در آن آن حدود بیست تن از استادان و محصلین حضور یافته بودند. هلمند جای است که قوای بریتانوی در آن مستقر بودند.

یکی از اشتراک کننده های این نشست به اسم ملا عبدالله به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که در سال ۲۰۱۱ چهار تن از اعضای خانواده خود را در نتیجه عملیات هوایی قوای بریتانوی در ولسوالی نهر سراج از دست داده است. وی گفته است که این عمل شهزاده هری در تضاد با موازین بشری است و در برابر شهزاده باید اقدامات قانونی صورت بگیرد.

در جریان جنگ بیست ساله طالبان و قوای بین المللی در افغانستان٬ هزاران تن از افراد کشته شده اند که اکثر شان غیر نظامیان بوده اند. بیشتر افراد ملکی در نتیجه حملات هوایی قوای بین المللی و حملات انتحاری طالبان جان های خود را از دست داده اند.

روزنامه نیویارک پُست

  • روزنامه امریکایی نیویارک پُست در مطلبی با اشاره به همین مسئله نوشته است که پین فارتینگ Pen Farthing ٬ افسر پیشین قوای بحری بریتانیا به خاطر اظهارات شهزاده هری مجبور گردید٬ کابل را ترک کند.

فارتینگ ۵۳ ساله همان تبعه بریتانست که در ماه اگست سال ۲۰۲۱ پس از سقوط حکومت جمهوری در افغانستان در بیرون کردن یک تعداد سگ ها و پشک ها از کابل٬ همکاری کرده بود.

وی گفته است که کتاب شهزاده هری خوشش نیامده است. فارتینگ به روز جمعه به روزنامه دی سن The Sun گفته بود که اظهارات انقلابی شهزاده هری میتواند زنده گی وی را با خطر مواجه بسازد٬ بنا کار کمک و رسیده گی به حیوانات را ناتمام گذاشته و کابل را ترک کرده است.

به باور مقاله نویس روزنامهٔ نیویارک پُست٬ چنین به نظر می رسد که تلاش های پن فارتینگ که از هژده ماه به این طرف برای کمک به سگ های ولگرد ادامه داشت٬ متوقف گردیده است.

XS
SM
MD
LG