لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۱

سازمان ملل بار دیگر از ایران خواست روند اعدام معترضان را توقف دهد


تصویر از صحنه اعدام یکی از مخالفین جمهوری اسلامی ایران در شهر قزوین

سازمان ملل بار دیگر از مقامات ایرانی خواسته که دست از اعدام معترضین زندانی بردارند. از سوی هم جرمنی روز دوشنبه اعدام دو معترض در ایران را محکوم کرد.

اعلامیه ناوقت روز دوشنبه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل گفت که از خبر اعدام قریب الوقوع دو معترض دیگر محمد قبادلو و محمد بروغانی به شدت نگران است.

در تویت این نهاد همچنان از مقامات ایرانی خواسته شده که تمامی اعدام ها را فورا متوقف کنند.

اما رسانه های دولتی ایران در واکنش به نشر خبرهای نگران کننده مبنی بر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام این دو معترض به نقل از قوه قضایه گزارش داده اند که اجرای حکم این دو تن در دستور کار نیست.

ستیفن دوجاریک سخنگوی سرمنشی سازمان ملل در پاسخ یک خبرنگار راجع به ادامه روند اعدام ها در ایران گفت:

"ما به شدت مجازات اعدام را محکوم می کنیم. این چیزی است که دبیرکل همیشه مخالف آن بوده است و هر جا و هر زمان که این مجازات ها اعمال شود، صدای خود را علیه آن بلند خواهیم کرد."

ولاف شولتز صدراعظم آلمان
ولاف شولتز صدراعظم آلمان

از سوی هم اولاف شولتز صدراعظم آلمان روز دوشنبه محکوم کردن به اعدام دومعترض دیگر در ایران را یک اقدام هولناک خوانده گفت که " رژیم ایران از مجازات اعدام چون یک ابزار سرکوب استفاده می کند."

آقای شولتز در تویت خود با اشاره به نام محمد حسینی ومحمد مهدی از تهران خواست که صدور و اجرای احکام اعدام معترضان را فورا متوقف کند.

ایران در جریان کمتر از یک ماه گذشته چهار معترض را اعدام کرده است

وی همچنین از مقام های ایرانی خواست تا زندانیانی را که بی دلیل دربازداشت اند هرچه زودتر آزاد کند.

حکومت جرمنی همچنین تاکید کرد که درهمآهنگی با شریکان بین المللی خود فشار بر ایران را افزایش میدهد تا هزینه اقدامات خشن خود را بپردازد.

درعین حال وزیرخارجۀ جرمنی روز دوشنبه دستور احضار سفیر ایران دربرلین را صادر کرد تا تقبیح دو اعدام اخیر به او ابلاغ شود.

انالینا بیربوک وزیرخارجۀ جرمنی در یک کنفرانس خبری گفت رژیمی که جوانان خود را به گفتۀ وی برای ترسانیدن مردمش می کشد٬ آینده ندارد.

گوشه یی از اعتراضات مردمی در ایران
گوشه یی از اعتراضات مردمی در ایران

رادیو فردا٬ بخش ایران رادیو اروپای آزاد٬ گزارش داده است که برلین با سایر کشورهای اتحادیه اروپا درحال مذاکره است تا بدلیل برخورد خشونتبار تهران با شهروندان کشور چهار بسته تعزیرات جدید علیه ایران را تصویب و اجرا کند.

کانادا نیز با تقبیح اعدام محمد مهدی کرمی ومحمد حسینی سه نهاد ودومقام ایران را بدلیل نقض حقوق بشر به فهرست تحریم های خود افزود.

اعلامیه وزارت خارجۀ کانادا گفت که وحید یامین پور معاون وزارت ورزش وجوانان و محسن قُمی عضو مجلس خبرگان ومعاون ارتباطات بین المللی دفتر علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تحریم شدند.

حکومت ایران دریک ماه گذشته چهارتن از بازداشت شدگان اعتراضات را اعدام کرده است.

درعین حال سازمان های حقوق بشر هشدار داده اند که حداقل ۱۰۰ معترض دیگر با خطرحکم اعدام ویا مجازات سنگین روبرو اند.

XS
SM
MD
LG