لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۲ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۰۳

سه معترض دیگر در ایران به اعدام محکوم شدند


در این حال مقامات ایرانی نسبت به مجازات شدیدتر برای شرکت کنندگان در اعتراض‌های گسترده پس از مرگ مهسا امینی هشدار داده اند.

صالح میر هاشمی، مجید کاظمی و یعقوب کُردسفلی به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شدند.

وب سایت میزان مربوط به قوه قضائیه ایران به روز دوشنبه خبر داد که این سه تن متهم اند که اعضای شبه نظامیان بسیجی را در جریان اعتراض‌ها در شهر اصفهان کشته اند.

امیر نصر آزادانی، بازیکن فوتبال، نیز در این محاکمه به ۱۶ سال حبس به ‌اتهام «معاونت در محاربه» و پنج سال حبس به‌ اتهام «جرائم ضد امنیت» محکوم شده است.

نصر آزادانی با احتمال صدور حکم اعدام مواجه شده بود.

اما دوسیه قضایی او واکنش شدید جامعه بین‌المللی فوتبال را برانگیخته است، از جمله اعلامیه اتحادیه جهانی فوتبالیست‌های حرفه‌ای، زیرا این بازیکن به دلیل مبارزه برای حقوق زنان و آزادی‌های اساسی در کشورش با چنین مجازاتی روبرو شده است.

در این حال مقامات ایرانی نسبت به مجازات شدیدتر برای شرکت کنندگان در اعتراض‌های گسترده پس از مرگ مهسا امینی هشدار داده اند.

چهار نفر از محکومان اعدام شدند - از جمله دو نفر در آخر هفته.

حکم دو نفر دیگر به نام‌های محمد قبادلو و محمد بروغانی در محکمه عالی ایران تایید شده است.

در ساعاتی اول دیروز دوشنبه به دنبال خبر اعدام قبادالو و بروغانی، صد‌ها تن در مقابل زندان رجایی شهر کرج تجمع کرده شعار ضد حکومتی سر می‌دادند.

در ضمن، جرمنی ، فرانسه، ناروی، دنمارک به خاطر اعدام‌های آخر هفته در ایران اعتراض کردند.

وزارت‌های خارجه این کشور‌ها سفیران ایران در آنجا را احضار کردند.

اداره خدمات خارجی اروپا گفت که اتحادیه اروپا و کشور‌های عضو به اقدامات ایران به طور واحد واکنش نشان می‌دهند.

در این میان جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید، آخرین اعدام‌ها و صدور حکم اعدام در ایران را محکوم کرد و گفت که ایالات متحده در کنار سایر کشورها می‌ایستد و خواستار «توقف فوری» احکام اعدام در ایران هستند.

اما رژیم ایران کشور‌های غربی را مسئول نا آرامی‌ها در آن کشور می‌دانند و به اعتراض‌ها با سرکوب خونینی پاسخ می‌دهد. اعتراض هایی که به گفتهٔ گروه‌های حامی حقوق بشر از آغاز در شانزدهم ماه سپتمبر تاکنون بیش از ۵۰۰ کشته و صد‌ها زخمی برجا گذاشته است.

در نتیجه این اعتراض‌ها هزاران تن به شمول تعداد زیاد معترضان، همچنان خبرنگاران، وکیلان مدافع و فعالان بازداشت شده اند.

همه آنها در ارتباط به اتهام‌ها نگران اند.

XS
SM
MD
LG