لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۲۳

واشنگتن ایگزامینر: طالبان و چین روابط نزدیک با هم ایجاد کرده اند


مراسم امضای قرار داد استخراج نفت ساحه آمو دریا میان حکومت طالبان و کمپنی چینی

روزنامهٔ واشنگتن ایگزامینر

  • روزنامهٔ واشنگتن ایگزامینر در تازه ترین شماره خود مطلبی را در مورد روابط نزدیک طالبان و چین و افزایش تهدیدات داعش در افغانستان٬ به نشر رسانده است.

در این مطلب از حمله ماه دسامبر به یک هوتل در کابل که اتباع چین در آن حضور داشتند٬ یاد آوری شده است.
مسوولیت آن حمله را داعش به عهده گرفته است.

طالبان به تاریخ پنجم ماه جنوری اعلان کردند که در ارتباط حمله به هوتل٬ هشت تن از افراد شاخهٔ خراسان داعش را دستگیر کرده اند.

به نوشته روزنامه٬ فردای همان روز حکومت طالبان یک قرار داد مهم استخراج نفت ساحه آمو دریا را با یک کمپنی چینی امضا کرد.

واشنگتن ایگزامینر به افزایش تهدیدات داعش و سرعت جلب وجذب افراد به آن نیز اشاره کرده است.

به باور واشنگتن ایگزامینر٬ چین در حالی این سرمایه گذاری را انجام داده است که طالبان در ماه دسامبر زنان را از کار کردن در موسسات امداد رسانی منع کرده و در واکنش به این اقدام ۱۸۰ موسسه فعالیت های خود را در افغانستان متوقف ساختند.

روزنامهٔ ستار اند سترایپس

  • در همین حال روزنامه « ستار اند سترایپس» در شماره اخیر خود به خساراتی پرداخته است که مهاجرین تازه وارد افغان به ایالات متحده در پایگاه های نظامی که مستقر بودند٬ وارد کرده اند.

روزنامه در ادامه گفته است که در سراسر امریکا در هشت پایگاه نظامی مهاجرین افغان مستقر شده بودند که حالا برای ترمیم خسارات ناشی از حضور آنان باید ۲۶۰ ملیون دالر امریکایی مصرف شود تا این پایگاه ها ترمیم گردند.

نیرو های امریکایی در ماه اگست سال ۲۰۲۱ از افغانستان بیرون شدند و در عین حال با خود هزاران تن از افغانهای را نیز بیرون کردند که با قوای ناتو همکاری کرده بودند.

این عده افغانها در پایگاه های نظامی در ایالات متحده به طور موقت مستقر شدند.

روزنامه به نقل از سرمفتش وزارت دفاع امریکا نوشته است که در پایگاه های نظامی تگزاس٬ نیوجرسی٬ ویسکانسین٬ اندیانا و نیومکسیکو فرنیچر ها٬ سیستم آبرسانی و غیر بخش ها تخریب گردیده است.

افغانها در این پایگاه ها چندین ماه به خاطر طی مراحل اسناد مهاجرت شان حضور داشته اند.

XS
SM
MD
LG