لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۳۷

حملهٔ گروه داعش بر یک هوتل در کابل؛ آیا منافع تجارتی چینایی‌ها در افغانستان با خطر روبروست؟


نمایی از هوتل در کابل که هدف حمله گروه داعش قرار گرفته بود.

مسوولیت حمله هفته گذشته بریک هوتل در کابل را گروه دولت اسلامی داعش بدوش گرفت.

هوتل لوگان کابل در شهر نو اکثر محل بودوباش چینایی ها بود. بعد از برگشت طالبان به قدرت این اولین بار است که داعش منافع چینایی ها را درافغانستان هدف قرار میدهد.

حمله مرگبار دوازدهم دیسمبر درشهر نو کابل به گفته مقامات حکومت طالبان با کشته شدن هرسه مهاجم پایان یافت و دوتن از خارجی ها به طور سطحی زخمی شدند.

اما پیکنگ شمار زخمیان این رویداد را بیشتر گزارش داد و گفت که حداقل ۵ تن از مهمانان این هوتل زخمی شدند. شفاخانه ایمرجنسی کابل که درنزدیکی محل رویداد موقعیت دارد نیز گفت که از این واقعه سه جسد و هژده زخمی به این شفاخانه انتقال داده شد.

یک تن ازتاجران چینایی گفت که هنگام حمله بیش از سی تن از اتباع چین در این هوتل بودند.

تصویری از جریان حمله به هوتل در کابل
تصویری از جریان حمله به هوتل در کابل

این اولین حمله بزرگ است که بعد از برگشت طالبان به قدرت در تابستان سال گذشته برمنافع چین در افغانستان صورت می گیرد.

این حمله به اساس گزارش ، یکبار دیگر از فعالیت تجارتی روز افزون پیکنگ در افغانستان پرده برداشت که ابعاد آن چندان روشن نیست. چین از معدود کشورهای جهان است که به فعالیت تجارتی با حکومت طالبان درکابل٬ که هنوز ازسوی جهانیان به رسمیت شناخته نشده٬ تمایل دارد.

این نخستین باریست که گروه داعش چینی ها و منافع آنان را در افغانستان هدف قرار داده است

چینایی ها در زمامداری کنونی طالبان در افغانستان به بزرگترین جمعیت خارجیان در این کشور تبدیل شده اند. بازدید نمایندگان شرکت های چینایی از وزارتخانه های حکومت طالبان و ملاقات آنها با مقامات به یک امر عادی تبدیل شده است.

حمله داعش بر هوتل چینایی ها درکابل بعد از آن صورت گرفت که این گروه در این اواخر سفارت های پاکستان و روسیه را نیز هدف قرار داد.

چین ، روسیه وپاکستان از معدود کشورهای جهان اند که نمایندگی های دیپلوماتیک خود را در افغانستان فعال نگه داشته اند. آنها ازشریکان مهم اقتصادی وسیاسی طالبان پنداشته میشوند.

کارشناسان به این باور اند که داعش سعی دارد روابط طالبان با اسلام آباد ، پیکنگ و مسکو را ضربه زند وتلاش های طالبان برای جلب سرمایه های خارجی را مختل کند.

به نظر میرسد که شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی به هدف کوتاه مدت خود دست یافته است. پیکنگ بعد از حمله به همه اتباع خود توصیه کرد که افغانستان را ترک گویند.

گروه داعش مشروعیت زمامداری طالبان در افغانستان را تهدید می کند. این گروه در شانزده ماه گذشته با حمله بریک سلسله اهداف مهم یک درد سر برای زمامداران جدید ایجاد کرده وبه نظر میرسد که به حملات خود برمنافع متحدین طالبان ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG