لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۹ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۵

متحدان غربی اوکراین بحث ها روی تقویت نیروی های اردوی اوکراین را شدت بخشیده اند


تصویر آرشیف: نیرو های اوکراینی

متحدان غربی در حال مشوره در مورد دادن تسلیحات ثقیل و مدرن نظامی به اوکراین هستند، زیرا کیف خواستار تحویلدهی فوری تانکهای لیوپارد دو(Leopard 2) ساخت جرمنی و سیستم های پیشرفتۀ دفاع هوایی در مبارزه با تهاجم بی وقفه روسیه شده است.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحدۀ، یک روز قبل از میزبانی نشست گروۀ تماس دفاعی اوکراین در پایگاه نظامی امریکا در رامشتاین، امروز در برلین با بوریس پیستوریوس(Boris Pistorius) همتای تازه منصوب شدۀ جرمنی اش ملاقات کرد، تا در مورد حمایت های بیشتر از جمله کمک های نظامی، با اوکراین گفتگو کند.

لوید آستین، در آغاز ملاقات با پیستوریوس گفت که جرمنی یکی از مهم ترین متحدان امریکا باقی می ماند و مایل است که از حکومت این کشور به خاطر همۀ کارهایی که برای تقویت دفاعی اوکراین انجام داده، تشکر کند.

به گفتۀ مقامات امریکایی، انتظار می رود که لوید آستین بر همتای جرمنی اش فشار بیاورد، تا اجازۀ انتقال تانک های ساخت جرمنی را به اوکراین را بدهد.

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده امریکا
لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده امریکا

به نوشتۀ مرکز خبر رادیو آزادی، حکومت اوکراین که از سرعت کُند مذاکرات بین متحدان غربی در مورد تحویلدهی تسلیحات ثقیل و مدرن نظامی عصبانی شده، از متحدان غربی خواسته تا تحویلدهی تانک ها و سیستم های دفاع هوایی را سرعت بخشند.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا برای گفتگو با مقامات، وارد کیف شده است

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین در شبکۀ تلگرام خود نوشته که اوکراین وقت ندارد و تاوان این کُندی را با جان مردم خود می پردازد که نباید اینطور باشد.

کیف بارها از برلین خواسته تا تانکهای نوع لیوپارد دو(Leopard 2) ساخت جرمنی را به اوکراین بفرستد. تانکهای "لیوپارد دو" در زمرۀ بهترین تانک های جهان محسوب میشوند.

اولاف شولتز، صدراعظم جرمنی
اولاف شولتز، صدراعظم جرمنی

اولاف شولتز، صدراعظم جرمنی، به روز چهارشنبه (۱۸ جنوری) در سخنرانی اش در مجمع اقتصادی داووس در سویس گفت"تا زمانی که لازم باشد" جرمنی از اوکراین حمایت خواهد کرد.

اما علیرغم انتقادات نه تنها کیف، بلکه انتقادات متحدان ناتو و اعضای این ائتلاف، شولز تاکنون با ارسال تانکهای لیوپارد دو(Leopard 2) ساخت جرمنی به اوکراین، مخالفت کرده است.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا نیز امروز پنجشنبه (۱۹ جنوری) برای گفتگو با مقامات، وارد کیف شده است. میشل در تویتی نوشته که به شهر کیف برگشته تا در مورد همه زمینه های همکاری با اوکراین بحث کند.

به گفتۀ چارلز میشل رئیس شورای اروپا، اوکراینی ها برای سرزمین خود، برای آینده فرزندانشان می جنگند. اما آنها برای ارزش های مشترک اروپایی، یعنی صلح و رفاه نیز می جنگند. آنها نیاز دارند و سزاوار حمایت اروپا هستند.

در حالیکه مذاکرات برای کمک های نظامی بیشتر به اوکراین ادامه دارد، دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه، که زمانی به حیث یک اصلاح طلب شناخته می شد، اما از آغاز حمله روسیه بر اوکراین در ماه فبروری گذشته، اظهارات شدیداً جنگ طلبانه داشته، هشدار داده که شکست مسکو می تواند، جرقه جنگ هسته ای را ایجاد کند.

پوتین و سایر مقامات روسیه از آغاز تهاجم غیرموجۀ خود بر اوکراین، بارها هشدارها و اشاراتی مبنی بر آمادگی هدف گیری و یا استفاده از سلاح های هسته ای را داشته اند.

XS
SM
MD
LG