لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۵۵

هزاران معتاد مواد مخدر برای نجات از سرمای زمستان به مکانهای امن منتقل شدند


تصویر آرشیف: منطقه زیر پُل سوخته در کابل٬ جای که معتادان مواد مخدر همواره حضور داشته اند

هزاران معتاد مواد مخدر برای نجات از سرمای زمستان در ولایات مختلف افغانستان٬به مکانهای امن منتقل شده اند.

وزارت داخله حکومت طالبان میگوید، آنان یک کمیته را موظف ساخته اند تا معتادان بی سرپناه و در معرض خطر را در شماری از ولایتها شناسایی و برای نجات شان از سرما، آنان را در مکانهای گرم جا به جا سازند.

دو هفته اخیر زمان مرگ باری برای معتادان بی سرپناه در کابل و هرات بود، زیرا سردی هوا جان نزدیک به چهل معتاد مواد مخدر را گرفت.

کارمندان مراکز ترک اعتیاد در همکاری با نیروهای طالبان٬ معتادان بی سرپناه را از اطراف پُل سوخته درکابل، جمعآوری کردند تا آنان را به مکان مصئون انتقال و از سرمای زمستان نجات شان دهند.

عبدالنافع تکور سخنگوی وزارت داخله حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت، آنان برای نجات معتادان بی سرپناه از خطر مرگ در این سرمای زمستان یک کمیته را موظف ساخته اند.

" تا حال از مناطق مختلف کشور حدود ده هزار معتاد مواد مخدر جمعآوری شده اند که از این میان تنها شش هزار و پنجصد تن آنان از شهر کابل و هرات گردآوری شده اند. معتادانی که سرپناه ندارند و با خطر روبرو اند، جمعآوری آنان در صدر کار این کمیته قرار دارد. "

شماری از معتادان مواد مخدر در گوشه یی از شهر کابل
شماری از معتادان مواد مخدر در گوشه یی از شهر کابل

در ولایت نیمروز، اما باشنده گان شهر زرنج و تاجران در یک تلاش مشترک معتادانی را که از ایران رد مرز شده و جای برای بود و باش نداشتند، در هوتلهای مسافران و خانه های کرایی جابجا کرده اند.

یک کمیته برای جمعآوری معتادان در فصل زمستان تشکیل گردیده است.

داکتر خلیل کاظمی مسوول مرکز ترک اعتیاد در نیمروز در این رابطه به رادیو آزادی گفت:

"در حدود چهار صد معتاد خیابانی را جمع کردند تا از سرما و زمستان و توفان در امان باشند، آنان را به خانه های گرم بردند و برای شان مواد غذایی توزیع میکنند."

سال گذشته نیز حکومت طالبان دهها هزار معتاد مواد مخدر را در اوایل زمستان در چندین ولایت به زندانها انتقال داد.

هرچند در آن زمان این معتادان به ترک مواد مخدر وادار شدند، اما به دلیل نبود خدمات صحی و شیوه معیاری تداوی، با بیرون شدن از زندان دوباره به مواد مخدر رو آوردند.

قبلا حکومت طالبان تعدادی از معتادان را در ولایات مختلف از جمله در هرات و فراه به زندان انداخته بود. تصویر زندان ولایت فراه
قبلا حکومت طالبان تعدادی از معتادان را در ولایات مختلف از جمله در هرات و فراه به زندان انداخته بود. تصویر زندان ولایت فراه

شریف و باقی، دو تن از معتادانی که تازه از کنار جاده به مکانهای گرم انتقال داده شده اند، میگویند که اگر زمینه تداوی برای آنان فراهم شود، فصل زمستان فرصت بهتری برای ترک مواد مخدر است.

- " در این دو – سه روز سردی اگر ما را کمک نمیکردند، ما همه معتادان می مُردیم، غذا، اتاق و جای خواب برای ما دادند و برای هوتل داران گفتند که هرجای که معتاد بخواهد، میتواند رایگان بخوابد و به مرور زمان مواد را ترک کنیم."

- "هموطنان خود ما به ما کمک کردند و برای ما غذا، پتو و جای خواب دادند. اگر مثل قبل برای ما زمینه تداوی فراهم شود و کلینیک فعال شود و همانند گذشته بدون آزار و اذیت با خواست خود ما مواد مخدر را ترک کنیم."

داکتران متخصص، معتادان را در برابر سردی هوا بیشتر از دیگران آسیب پذیر میدانند، زیرا موجودیت مواد زهری در مواد مخدر و عدم دسترسی آنان به غذای کافی بدن شان را ضعیف و در برابر سرما آسیب پذیر ساخته است.

گزارش: حفیظ الله نورزاد

XS
SM
MD
LG