لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۵۵

سوءتغذی در افغانستان؛ فقر و تنگدستی دست خانواده ها را از دسترخوان دور ساخته است


تصویر آرشیف: اعضای یک خانوادهٔ فقیر در افغانستان

در حالیکه از افزایش تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذی در مناطق مختلف افغانستان گزارش داده می شود، در سال جاری تنها در غور، ۶۰۰ کودک به شفاخانه شهر فیروزکوه مرکز این ولایت آورده شده اند.

ایلیا ۱۸ ماهه یکی از کودکان مبتلابه سوتغذی است که در شفاخانه شهر فیروزکوه بستری می باشد. مادر ایلیا می گوید، فقر و تنگدستی بزرگترین مشکل اوست:

"ما در خانه چیزی برای خوردن نداریم، چیزی برای خوردن پیدا نمی کنیم، شوهرم هم کاری ندارد."

از یک داکتر شفاخانۀ غور هم که از افشای نامش خودداری کرده، می شنویم:

"متاسفانه تعداد واقعات سوتغذی در شفاخانۀ ولایتی غور در هر ماه و هرربع روبه افزایش است که ما تا هنوز هیچ وقت همان معیار 10 بستر را نداشته و تعداد بیماران به مراتب بیشتر بوده است."

یکی از داکتران شفاخانه ولایتی غور در حال معاینه یکی از اطفال مبتلا به سو تغذی
یکی از داکتران شفاخانه ولایتی غور در حال معاینه یکی از اطفال مبتلا به سو تغذی

شفاخانۀ شهر فیروزکوه در غور امکانات محدود ۱۰ بستر برای کودکان مبتلابه سوتغذی را دارد، اما روزانه حداقل ۳۵ کودک به وضعیت بد صحی به این شفاخانه مراجعه می کنند.

تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذی شدید در افغانستان در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۸۷۵ هزار تن خواهد رسید

سازمان صحی جهان نیز به روز سه شنبه گفت که تعداد کودکان مبتلا به سوءتغذی شدید در افغانستان در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۸۷۵ هزار تن خواهد رسید که از جمله ۲۵ هزار تن آنها دچار مشکلات صحی خواهند شد.

به گفتۀ بخش افغانستان سازمان صحی جهان، در سالجاری تعداد کودکانی که از سوء تغذی متوسط رنج می برند به ۲.۳ میلیون کودک خواهد رسید و در این مدت ۸۴۰ هزار مادر حامله یا شیرده نیز به شدت دچار سوءتغذی خواهند شد.

در آن ولایاتی افغانستان که سطح فقر در آن بالاست، بسیاری از کودکان افغان دچار سوء تغذی به درجه های متفاوت هستند.

در مورد تداوی اطفال سوءتغذی از وزارت صحت عامۀ طالبان پرسیدیم، اما سخنگوی این وزارت به تماس های مکرر رادیو آزادی پاسخ نداد.

آرش همایون

XS
SM
MD
LG