لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۱۵

ادعای رئیس اسبق صحت عامه کابل: طالبان برادرم را کشته اند


ناصر خالد که ادعا میشود توسط طالبان کشته شده است

خوشحال نبی زاده، رئیس پیشین صحت عامه کابل در دوره جمهوریت ، ادعا میکند که برادرش ناصر خالد توسط طالبان دستگیر شده و سه روز پس از دستگیری، جسد را به پدرش تسلیم کرده اند.

آقای نبی زاده در صحبت با رادیو آزادی جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرد و با صدای گریان روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت:

"سه روز پیش ناصر زندانی شده بود و سه روز پس از آن به پدرم زنگ زدند که ناصر فوت کرده بیایید جنازه اش را تسلیم شویید."

این در حالی است که دیده بان حقوق بشر و عفو بین‌‌‌الملل بارها نسبت به بازداشت، شکنجه، ناپدید و کشته شدن کارمندان و سربازان حکومت پیشین ابراز نگرانی کرده است.

چندی پیش، روزنامه نیویارک تایمز در گزارشی تحقیقاتی نوشت که تنها در شش ماه اول بازگشت طالبان، ۵۰۰ کارمند و سربازان نظام پیشین جمهوریت از جمله زنان شکنجه، زندانی، ناپدید و یا کشته شدند.

روزنامه نیویارک تایمز: ۵۰۰ کارمند و سربازان نظام پیشین جمهوریت از جمله زنان شکنجه، زندانی، ناپدید و یا کشته شدند.

در همین حال شماری از کارمند نظام جمهوری قبلی می‌گویند، هر زمان که در افغانستان سیستم عوض شود، عفو عمومی برای کارمندان دولت قبل اعلام می‌شود و به گفته آنان ظاهراً طالبان هم چنین اعلام کردند.

اما با وجود اعلام عفو عمومی از سوی طالبان، هنوز گزارش‌هایی از دستگیری، ضرب و شتم و شکنجه کارکنان ملکی و نظامی پیشین و همچنان فعالان مدنی، خبرنگاران، آموزگاران و سایر مردم عادی به گوش می‌رسد.

قمر نیازی، مشاور سابق امور زنان در ولایت هلمند و فعال مدنی به رادیو آزادی گفت که طالبان اخیرا دستگیری اعضای خانواده مقامات پیشین را آغاز کرده اند.

"رهبران یا سران که در دوران جمهوریت کار و وظیفه داشتند از خانواده هایشان به نام های مختلف که گویا خدا ناخواسته آنها مجرم هستند از خانه‌هایشان برداشته می‌‌شوند و زندانی می شوند بعد چند روز بعد جسدش به فامیل‌‌‌اش تسلیم می شود ،این کار را نیز شروع کرده اند که این دقیقا یک عملکرد بسیار غلط و غیر قابل درک است نی اسلامیت نی بشریت نی قوانین شرعی و نافذه چنین اجازه‌یی را می دهد چنین عملکرد انتهای وحشت است."

در این مورد خواستیم از سخنگویان حکومت طالبان بپرسیم اما بلال کریمی معاون سخنگوی طالبان به سوالات ما پاسخ نداد.

از سرنوشت اسماعیل مشعل نیز تاکنون خبری در دست نیست
از سرنوشت اسماعیل مشعل نیز تاکنون خبری در دست نیست

این در حالی است که چند روز پیش ویدئویی از جسد تکه تکه شده یک فرد در شبکه های اجتماعی منتشر شد که ادعا می شود ستار سیرت، سرباز ویژه نیروهای سابق امنیتی افغانستان بوده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی، ستار سیرت سرباز سابق نیروهای ویژه کماندو بود که در مسیر مزارشریف-سرپل ربوده شد و بعداً جسدش در همان منطقه پیدا شد.

همچنان از سرنوشت اسماعیل مشعل، فعال اجتماعی و استاد پوهنتون که از سوی طالبان بازداشت شده تا کنون خبری در دست نیست.

او یک هفته قبل در شهر کابل در جریان توزیع رایگان کتاب از کتابخانه شخصی اش بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG