لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۱۷

روزگار پر مشقت نظامیان پیشین افغان در ایران؛ نظامیان: مشکلات اقتصادی داریم و آزار و اذیت می‌شویم


تصویر آرشیف: یک پوسته سربازان اردوی افغانستان در نزدیکی شهر کابل

بسیاری از نظامیان سابق افغانستان در ایران می گویند که در وضعیت دشوار به سر می برند و با مشکل دستگیری، آزار و اذیت و اخراج اجباری روبرو هستند.

در اواسط ماه اگست سال۲۰۲۱ پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان، هزاران نظامی سابق اردوی این کشور، از جمله جنرالان، به ایران رفتند.

یک جنرال سابق اردوی افغانستان که از یک و نیم سال به اینسو در ایران بسر می برد می گوید که زندگی به دشواری می گذرد و هر لحظه با اخراج اجباری به افغانستان مواجه است.

او که به دلایل امنیتی از افشای نامش خودداری کرده، به رادیو آزادی گفت که در زمینۀ تمدید ویزه و سایر اسناد اقامت در ایران نیز مشکل دارد:

"از یک سو مشکلات مالی و اقتصادی، نبود ویزه ها و اسناد مهاجرت دراز مدت در ایران، از سوی دیگر قتل و نظارت و حبس نظامیان سابق در افغانستان و نه همکاری و کمک کشورهای عضو پیمان ناتو."

ائتلاف بین المللی به رهبری پیمان ناتو در بیست سال گذشته از نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می کرد.

نیرو های اموزش دیده اردوی افغانستان پس از تسلط طالبان در افغانستان به کشور های همسایه رفته و یا هم در داخل افغانستان در خفا بسر می برند
نیرو های اموزش دیده اردوی افغانستان پس از تسلط طالبان در افغانستان به کشور های همسایه رفته و یا هم در داخل افغانستان در خفا بسر می برند

در اگست سال گذشته، طالبان کنترل دوباره افغانستان را به دست گرفتند و پرسونل اردوی سابق افغانستان می گویند که با وصف اعلام عفو عمومی توسط طالبان، همقطاران آنها دستگیر، شکنجه و حتی کشته شده اند.

نظامیان سابق افغان که در ایران روزگار دشوار را سپری می کنند، خواستار همکاری متحدان سابق شان، یعنی کشورهای عضو ناتو در زمینه پناهندگی هستند.

یک نظامی دیگر حکومت مخلوع افغانستان که به ایران مهاجر شده، نیز چنین می گوید:

"در این جا مشکلات تمدید ویزه و در افغانستان مشکلات امنیتی، ما از کشورهای غربی و اروپایی می خواهیم تا هرچه زودتر یک راه، طریقۀ و زمینۀ خروج از ایران را برای ما فراهم سازند تا هر چه زودتر از ایران بتوانیم به یک کشور دیگر برویم."

سازمان موسوم به"روا داری" در هفته گذشته در گزارشی گفت که در پانزده ماه حکومت طالبان، ۶۳۴ فرد ملکی، عساکر سابق، سلفی ها، اعضای جبهه مقاومت ملی و سایر مخالفان طالبان، در ۴ ولایت افغانستان، کشته شده اند.

بسیاری از نظامیان افغان میگویند که طالبان در داخل افغانستان آنان را تعقیب می کنند بنا نمی توانند به افغانستان برگردند
بسیاری از نظامیان افغان میگویند که طالبان در داخل افغانستان آنان را تعقیب می کنند بنا نمی توانند به افغانستان برگردند

"بنیاد حمایت از نیروهای ملی افغانستان" می گوید که برای حل مشکلات نظامیان سابق افغانستان تلاش می کند.

سلیم وردک، رئیس این بنیاد به رادیو آزادی گفت، بسیاری از نظامیان سابق افغان که به دلایل امنیتی و یا اشتغال به ایران مهاجر شده اند، دوباره می خواهند به کشور شان برگردند:

"اکثریت آنها خواهان برگشت دوباره و زندگی با عزت و آبرومند با خانواده هایشان هستند. ما در این راستا تلاش کرده ایم. بحران اخیر در ایران، دامنگیر نظامیان مهاجر افغان نیز شده و اکثریت می خواهند برگردند. ما تلاش می کنیم در نشستی که قرار است با رهبری و مسولان فعلی داشته باشیم، در این راستا روی یک میکانیزم، پالیسی و ستراتیژی کار می کنیم، تا نظامیان سابق افغان در آینده با مشکلات روبرو نشوند و زندگی با عزت و با آبرو داشته باشند."

تعداد دقیق نظامیان اردو سابق افغانستان در ایران مشخص نیست، اما بر اساس گزارش نشریۀ"بزنس انسایدر" تعداد پرسونل کماندوی سابق افغانستان در ایران بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تن است، اما تصور می شود که بیش از ۱۴۰۰۰ پرسونل کماندوی سابق افغان، هنوز هم در افغانستان بسر می برند.

پیش از این گزارشهایی منتشر شده بود که روسیه میخواهد عساکر کماندوی افغان را برای جنگ در اوکراین استخدام کند.

XS
SM
MD
LG