لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۲ حمل ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۳۲

افزایش سرقت های مسلحانه در ولایت نمیروز؛ فعالان مدنی: زنده گی ما در خطر است


تصویر آرشیف: ولایت نیمروز

برخی از باشندگان و فعالان جامعه مدنی در ولایت نیمروز می گویند که در چند ماه گذشته سرقت های مسلحانه در بخش هایی از این ولایت بیشتر شده و زندگی آنان را نیز با خطر روبرو ساخته است.

پریسا یک‌ فعال محلی در شهر زرنج می گوید که افزایش فقر و بیکاری باعث افزایش سرقت های مسلحانه و دزدی های شبانه در این ولایت شده است.

"به اثر فقر، و مشکلات اقتصادی و بیکاری قشر عظیم از مردم، نا امنی ها و دزدی های مسلحانه زیاد شده تا حدی که مردم حتا شب در خانه آرامش ندارند. ما در این اواخر شاهد دزدی های استیم که در ۲۰ سال اخیر نبودیم. این وضعیت مردم را واقعاً به تنگ آورده حکومت فعلی در این مورد باید توجه بیشتر کند."

پریسا و برخی دیگر ، از حاکمان جدید افغانستان می خواهند که برای جوانان در نیمروز فرصت های شغلی ایجاد کنند.

" از اینکه جوانان به سرقت های مسلحانه دست میزنند از امارت اسلامی می خواهم که فرصت های شغلی را برای جوانان ایجاد کند تا اینکه مجبور نشوند که به سرقت های مسلحانه دست بزنند."

طالبان میگویند که نزدیک به دوصد تن از افراد را به اتهام ارتکاب جرایم در این ولایت بازداشت کرده اند.
طالبان میگویند که نزدیک به دوصد تن از افراد را به اتهام ارتکاب جرایم در این ولایت بازداشت کرده اند.

فرهاد به تازگی در گوشه ای از شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز از دام دزدان مسلح فرار کرده.
فرهاد ۲۶ ساله می گوید که با چند دوستش نزدیک بود کشته شوند.

یکی از فعالان مدنی: حکومت طالبان باید زمینه را به جوانان مساعد بسازد تا جرایم کاهش یابد

"پریشب از سرک شصت متره می گذشتیم که سه نفر کنار سرک ایستاد بودند. ما فکر کردیم چک پاینت است ولی نبود ،دو نفر مسلح بود یک نفر چاقو بدست داشت همرای شان چوب و این‌ چیزها هم بود کوشش کردند، موترم را بگیرند ولی من خوشبختانه فرار کردم و چند فیر هم کردند که به شیشه عقب موترم اصابت کرد و کمی همان دو اندیوالم که عقب نشسته بودند بدن شان خراش برداشت."

ملا گل محمد قدرت سخنگوی قوماندانی امنیه طالبان در نیمروز است.
او بی آنکه در مورد نگرانی مردم از افزایش موارد سرقت های مسلحانه چیزی بگوید از بازداشت نزدیک به ۲۰۰ تن به رادیو آزادی چنین می گوید:

"تقریبا در سه ماه اخیر توسط قوماندانی امنیه ولایت نیمروز ۱۹۶ نفر به اتهام جرایم مختلف گرفتار شده اند که بیشتر این افراد که تعداد شان به ۹۳ تن می رسند به اتهام سرقت های مسلحانه، ۵۲ نفر به جرم قاچاق انسان و بقیه افراد به اتهام جرایم جنایی مختلف النوع مثل لواطت، زنا، قتل و جعل اسناد گرفتار گردیده اند که‌ دوسیه های این افراد پس از تحقیقات نیز به ارگان های عدلی و قضایی سپرده شده است."

در نتیجه افزایش فقر و بیکاری جوانان زیادی در تلاش رفتن به ایران از راه نیمروز استند
در نتیجه افزایش فقر و بیکاری جوانان زیادی در تلاش رفتن به ایران از راه نیمروز استند

به اساس گزارش ها، پس از برگشت طالبان به قدرت در افغانستان در ماه آگست سال ۲۰۲۱، فقر و بیکاری بیشتر از گذشته دامنگیر مردم شده است.

سازمان ملل متحد همچنان گفته است که میلیون ها نفر در افغانستان با خطر گرسنگی شدید روبرو هستند.

حکومت سرپرست طالبان بارها از تامین امنیت مردم در تمام ولایت های افغانستان اطمینان داده.

اما برخی مانند افسانه که در یکی از مکتب های دخترانه در شهر زرنج معلم است می گویند که این اطمینان بخشی ها ، بیشتر در حد حرف باقی مانده:

"مشکلات امنیتی در ولایت ما بی حد زیاد شده. خصوصا از وقتی که حکومت امارت اسلامی آمده ، هم از لحاظ جانی هم مالی ما در خطر هستیم. در کوچه، چه در بازار و چه در خانه امنیت نداریم. واقعا جای تاسف است ، روز های اول طالبان می گفتند که جان شما، مال شما و ناموس شما در حفظ و امان است اما حالا این رقم نیست، زیاد از لحاظ امنیتی وضعیت خراب شده."

XS
SM
MD
LG