لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۵:۰۱

تلفات و خسارات جنگ در اوکراین نگرانی های جدی را دامن زده است


تصویر آرشیف: کشته شدن افراد ملکی در جنگ اوکراین و تخریب زیر ساخت های این کشور.

کمشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل می گوید که جنگ جاری در اوکراین منجر به تلفات و خسارات تکان دهنده ای شده است.

ولکر تورک به روز سه شنبه (۷مارچ) در سخنرانی اش در شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژینو در سویس گفت :

"جنگ در اوکراین، منجر به تلفات ملکی و ویرانی در مقیاس تکان دهنده ای شده است. حقوق اوکراینی ها برای نسل های آینده، آسیب خواهد دید. تأثیر جنگ بر قیم مواد سوختی، مواد غذایی و همچنین تنش های جیوپولیتیک در هر کشور، تأثیر منفی می گذارد. اینکه، چنین آسیب می تواند، بار دیگر از طریق جنگ در اروپا، به سراسر جهان وارد شود، خیانت به وعده های تغییر دگرگون کنندۀ است که بیش از ۷۵ سال پیش در منشور سازمان ملل متحد، داده شده."

این در حالیست که یک مقام ارشد سازمان صحی جهانی گفته که هزاران تن در اوکراین صدمات پیچیدۀ مرتبط با جنگ را متحمل شده اند و به خدمات صحی و تجهیزات لازم برای کمک نیاز دارند.

ولکر تورک کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
ولکر تورک کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

براساس خبرگزاری رویترز، داکتر ستایش میشرا عضو دفتر منطقه ای این سازمان در اروپا، به روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت که حملات بر مراکز مراقبت های صحی، کمبود کارمندان طبی، بی جا شدن ها و کمبود انرژی برق، دسترسی مردم اوکراین را به خدمات صحی دشوار ساخته است.

زلینسکی و سرمنشی سازمان ملل در مورد توافقنامه ارسال غلات اوکراین صحبت خواهند کرد

در این حال، انتونیو گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد به روز چهارشنبه در شهر کیف با ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین در مورد تمدید توافقنامۀ صادرات غلات اوکراین با روسیه گفتگو می کند، این توافق به میانجی گری سازمان ملل متحد، زمینۀ صادرات غلات اوکراین را از طریق بحیرۀ سیاه فراهم می سازد.

سرمنشی سازمان ملل به روز چهارشنبه با ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین دیدار میکند
سرمنشی سازمان ملل به روز چهارشنبه با ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین دیدار میکند

از تهاجم غیر موجۀ روسیه بر اوکراین بیش از یکسال می گذرد و روابط بین مسکو و کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا با تنش های جدی مواجه شده است.

براساس خبرگزاری رویترز، ماریوش بلاشاک وزیر دفاع پولند به روز سه شنبه گفت که کشورش ۱۰ تانک دیگر لئوپارد 2 ساخت جرمنی را به اوکراین می فرستد.

بلاشاک در یک کنفرانس خبری گفته که در حال حاضر چهار تانک لیوپارد به اوکراین ارسال شده و ۱۰ تانک دیگر در این هفته به اوکراین فرستاده خواهد شد.

در نشست اخیر وزرای دفاع کشورهای اتحادیه اروپا در شهر استکهلم پایتخت سویدن برای بحث در مورد امنیت اروپا و حمایت از اوکراین، پولند تعهد کرده بود که در مجموع ۱۴ تانک لئوپارد 2 ساخت جرمنی را با اوکراین کمک می کند.

XS
SM
MD
LG