لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۲۳

مجله دیپلومات: دورنمای تیره و تار در انتظار زنان و دختران افغانستان است


گروهی از زنان معترض درکابل

مجله دیپلومات

مجله دیپلومات به سرنوشت زنان و دختران جوانی افغان که از درس و کار محروم شده اند توجه کرده و نوشته است ، با محدود شدن فعالیت و درس زنان توسط طالبان دورنمای تیره و تار در انتظار دختران افغانستان است.

به نوشته نشریه این محدودیتها بحرانها و مشکلاتی زیادی را دربخشهای مختلف در قبال دارد.

اول اینکه دخترانی که نمی توانند به مکاتب متوسطه بروند طبعاً از تعلیم در آینده محروم میشوند و کسانی که از کار محروم میشوند مشکلات اقتصادی دامنگیر خانواده های شان می شود و آنهم در یک کشوری که نظر به پیشبینی ملل متحد ۹۷ درصد نفوس آن به مسیری پائین تر از خط فقر در حرکت اند.

اما مجله می نویسد مشکل در همین جا خاتمه پیدا نمی کند ، اکثر دختران جوانی که خانه نشین میشوند قربانی خشونت های جنسی و جسمی میشوند و باز از قول گزارشهای ملل متحد مینویسد که گفته است ۲۸ درصد دختران افغان بین سن ۲۰ تا ۲۴ سال کسانی اند که قبل از ۱۸ سالگی به ازدواج مجبور شده اند و حالا که طالبان در حاکمیت هستند شاید این تعداد بیشتر شود .

در بخش دیگر مطلب مجله دیپلومات می خوانیم که البته یک تعداد این دختران شاید در فکر فرار از کشور باشند ، تمویل این کار هم برای دختران جوان افغان بسیار دشوار است، اول مشکل اقتصادی سفر دوم چگونه به تنهائی از مرز بگذرند ، و حتی وقتی که از مرز می گذرند، حفظ امنیت یک دختر جوان در خارج از کشور نسبت به پسران دشوار تر است.

به نوشته نشریه یک تعداد زیاد دختران و زنان افغان که بعد از بقدرت رسیدن طالبان بلا فاصله به پاکستان و ایران رفته اند تا هنوز هم بی سرنوشت در این کشور ها بسر میبرند و آنهائی که با ویزه موقت زنده گی می کنند اجازه رفتن به پوهنتون و یا ادامه تعلیم را ندارند.

هرچند کشورهای اروپائی تعهد نموده اند که برای دختران مهاجر افغان سهولت هايي را ایجاد می کنند ولی به نوشته دیپلومات در این کشورها هم در کوتاه مدت دختران افغان باید یک سلسله رنجها و مشکلات را پشت سر بگذارند.

روزنامه دیلی میل

  • روزنامه دیلی میل در شماره اخیر خود به سرنوشت دختران افغان عضو تیم فوتبال افغانستان توجه کرده است.

روزنامه می نویسد از هر سه دختر افغان که بنام بازیکن تیم فوتبال افغانستان به بریتانیا آورده شده اند ، یک نفر آنها عضویت هیچ تیم فوتبالی را نداشته است.

وزارت داخله بریتانیا به روزنامه گفته است٬ لست دختران افغانی را که به حیث فوتبالر به آن داده شده بود بررسی کرده و هیچ مشکلی در هویت شخصی آنها پیدا نکرده ، اما این که آنها واقعا عضو تیم های فوتبال افغانستان بودند یا خیر معلوم نیست .

روزنامه با ۱۳ نفر از این دختران در بریتانیا صحبت کرده که بعضی از آنها حتی یک بار هم لباس فوتبال را به تن نکرده اند، اما یک تعداد از دختران تیم فوتبال افغانستان بی سرنوشت در خانه های خود در افغانستان می باشند و روزنامه توانسته با آنها تماس بگیرد.

XS
SM
MD
LG